Artvin'den Haberler

HOPA TSO GÜRCİSTAN’DA BİR DİZİ TEMAS GERÇEKLEŞTİRDİ

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Gürcistan Batum’da Ekim ayında gerçekleştirilmesi planlanan 3. Lojistik Çalıştayı hazırlıkları kapsamında T.C. Batum Başkonsolosluğu’nu, Batum Ticaret Ataşeliğini ve Gürcistan Yabancı Yatırımcılar Derneği’ni ziyaret etti.

Hayati Akbaş

BATUM-Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Gürcistan Batum’da Ekim ayında gerçekleştirilmesi planlanan 3. Lojistik Çalıştayı hazırlıkları kapsamında T.C. Batum Başkonsolosluğu’nu, Batum Ticaret Ataşeliğini ve Gürcistan Yabancı Yatırımcılar Derneği’ni ziyaret etti.

Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, Meclis Başkanı Gökhan Bıyıklı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Okan Poyraz ve Şükrü Aydemir, Kurul Üyesi Hakan Arslan, Meclis Üyesi Tolga Çakır ve Kemal Gazioğlu’ndan oluşan Hopa TSO heyeti çalıştay planlaması, Sarp Gümrük Kapısı, Batum’daki yatırım ortamı gibi konularda fikir alışverişi gerçekleştirdi.

Gürcistan Uluslararası Yabancı Yatırımcılar Derneği’ne yapılan ziyarette Başkan Osman Çalışkan Hopa TSO heyetini misafirperverlikle karşıladı. Ziyarette taraflar arasındaki karşılıklı işbirliğini derinleştirmek ve yeni yatırımlar konusu değerlendirildikten sonra Ekim ayında Batum’da yapılması için çalışmaların başlatıldığı,

  1. Lojistik Çalıştayı değerlendirildi. Çalıştay konusunda her türlü desteği sağlayacaklarını ifade eden Osman Çalışkan, hiç bir eksikliğin yaşanmaması için gereken hazırlıkların yapılmasını sağlayacaklarını ifade etti. Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek, 3’sü düzenlenecek olan çalıştayın Batum’da düzenlenerek uluslararası boyuta taşınacağını ve sektörde en önemli partnerlerden olan Gürcistan’da düzenlenmesinin iki ülkenin karşılıklı ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlayacağını vurguladı. Hopa heyeti Dernek başkanı Çalışkan’a ziyaret anızına plaket takdim ederek ziyareti tamamladı.

T.C. Batum Başkonsolosu Makbule Koçak’ı da ziyaret eden Hopa TSO heyeti gümrük giriş çıkışları, başlayan turizm sezonunda yaya ve araç geçişleri ile Gürcistan’da faaliyet gösteren Türk yatırımcılarının karşılaştığı sorunlar ve konsolosluk makamınca atılan adımlar hakkında görüş alışverişi gerçekleştirildi.

Hopa TSO heyeti daha sonra T.C. Batum Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği görevine atanan Feyza Erdoğan’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Gürcistan ile ülkemiz ve Hopa özelindeki ticari ilişkiler dönem dönem yaşanan sorunlar ve bugüne kadar atılan adımlar değerlendirildi. 3. Lojistik çalıştayının başarılı şekilde gerçekleştirilmesi için destek vereceklerini de ifade eden Ataşe Gürcistan tarafındaki katılımcılar noktasında da işbirliği içinde olacaklarını söyledi. Kabullerinden dolayı Ticaret Ataşesi Erdoğan’a teşekkür eden Hopa TSO heyeti çalışmalarında başarılar dileyerek ziyareti tamamladılar.