Artvin'den Haberler

HOPA TSO HEYETİ ANTALYA’DA SİVİL DÜŞÜNCE DERNEĞİ’NİN ONUR KONUĞU OLDU

HOPA TSO HEYETİ ANTALYA’DA SİVİL DÜŞÜNCE DERNEĞİ’NİN ONUR KONUĞU OLDU

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek ve meclis üyeleri Antalya Sivil Düşünce Derneğinin misafiri oldular.

Hayati Akbaş

ANTALYA-Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek ve meclis üyeleri Antalya Sivil Düşünce Derneğinin misafiri oldular.

YÖREX fuarına katılarak coğrafi işaret tescilli Hopa Hamsili Ekmeği ve Hopa Laz Böreğini Türkiye’ye tanıtan Hopa TSO heyeti Antalya camiasının önde gelen kuruluşlarının temsilcileriylebir araya gelerek görüş alış verişinde bulundular.

Sivil Düşünce Derneği tarafından, Wooden Cafe Bistro’nun ev sahipliğinde düzenlenen geceye Ak Parti İl Yönetim Kurulu üyesi Sertaç Kelleci, Gelecek Partisi Çalışma Sosyal Politikalar Başkanı ve bağımsız denetçi Mali müşavir Raziye Gök Aktaş, SGK Bölge Müdürü Nejat Deniz, HUDER Başkanı Osman Zeki Özcan, Deva Partisi İl Yönetim Kurulu üyesi Yasin Erdoğan, Gezen Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Gezen, UASTED Başkanı Mehmet Kanpolat, Ampute Milli Takım Kaptanı Dünya ikincisi Yalçın Kaçar, Camcılar, matbaacılar ve Pansiyoncular Odası Başkanı Özcan Sucu, İş insanı Galip Kendirci, İş İnsanı Mustafa Ateş katıldı.

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyelerinden Kemalpaşa Belediye Başkan vekili Arif Lokumcu, UND Temsilcisi Alişan Ender Topaloğlu, Gazeteci ve iş insanı İsmet Başar, Küresel Gazeteciler İl Temsilcisi ve Artvin İl Genel Meclis üyesi Aydın Tatar programın onur konuğu olan Hopa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek’e eşlik etti.

Osman Akyürek, yaptığı kısa konuşmada ‘Hopa ve Kemalpaşa ilçelerinin tarihçesini anlatarak “Kemalpaşa ve Hopa Karadeniz’in en uç noktasında ve en güzel doğaya sahip ilçeleri olarak temsil ediyoruz. Doğu bloku ülkelere, Türki Cumhuriyetlerine,  Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan, Belarus gibi ülkelere Sarp Sınır kapısından geçişler sağlanıp, ticaret yapıldığı için büyük ticari hacme sahibiz. Özellikle lojistik bakımından ilçeler bazında en fazla firmaya sahip olan Ticaret Odası Hopa Ticaret ve Sanayi Odası’dır. Odamız 1885 yılında o zamanki adıyla Hopa Ticaret ve Ziraat Odası olarak kurulmuş olup,Osmanlı döneminde bölge tarihi için eşsiz bir kaynak olan Trabzon Vilayeti Salnamelerinde bu bilgiler mevcuttur.” dedi.

Konuşmasının devamında Coğrafi işaretli ürünleri tanıtan Akyürek ‘Hopa Ticaret ve Sanayi Odası olarak Hopa Laz Böreği ve Hopa Hamsili Ekmeğin coğrafi işaretini aldık. Bundan sonraki adımımız Avrupa olacaktır. Önümüzdeki süreçte Hopa’yı yeme-içme sektöründe dünyaya tanıtmak için Brüksel’deki çalışmalarımıza başlayacağız” ifadelerini kullandı.

Sivil Düşünce Derneği Başkanı Hidayet Gültekin de Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek’i konuk olarak ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “Önümüzdeki günlerde uzakları yakın ederek, Hopa Laz böreğini ve Hopa hamsili ekmeği yerinde yiyip, Karadeniz’in eşsiz doğasıyla tanışma arzumuz büyüktür” dedi.