Artvin'den Haberler

HOPA’DA 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLANDI

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve TBMM’nin 101. Kuruluş yıl dönümünü münasebetiyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunma tören düzenlendi.

 

Hayati Akbaş

 

HOPA-23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve TBMM’nin 101. Kuruluş yıl dönümünü münasebetiyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunma tören düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı Milli Egemenliğin simgesi Gazi Meclisin açılışının 101.Yıl Dönümünü kutladığımız Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hopa’da Covid-19 Salgını tedbirlerine uyularak farklı etkinlikler ile kutlandı.

Bayram etkinlikleri sabah saat 10.30 da Atatürk Anıtına Çelenk konulması ile başladı. Çelenk törenine İlçe Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat, Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Jandarma Komutanı Sinan Yağız, Cumhuriyet Başsavcısı Erkan Çörek, kurum amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Basın Mensupları, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

İlçe Milli Eğitim müdürlüğü Çelenk’i İlçe Millî Eğitim Müdürü Sezai Aydın ve beraberinde Yavuz Selim Ortaokulu Öğrencileri ile Atatürk Anıtına konuldu. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Aydın günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmasını yaptı. Aydın konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Aziz milletimizin kaderinin değişmeye başladığı gün olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101.  Yıldönümüne ulaşmanın mutluluğuyla, bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı daha sevinç ve coşkuyla kutlamanın heyecanını yaşıyoruz. Bayramımız kutlu olsun.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ve onun “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır” öngörüsüyle yakılan bağımsızlık ateşi, 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara’da, Anadolu’nun dört bir yanını aydınlatan bir güneş haline gelmişti. Işığını, eşsiz bir aşkla vatana gönül verenlerin gayretinden, azminden, kararlılığından, imanından, birlik ve beraberliğinden alan bu güneş; aynı zamanda ülkemizin umutsuzluğunu bitiren, üstündeki ölü toprağını savuran, baharını yaza döndüren bir dirilişin müjdecisi olmuştu.

Devletini kurmadan Meclisi’ni açacak kadar cesaret ve öngörü sahibi olan Türk milleti, TBMM vasıtasıyla köleliğe meydan okumuş, tutsaklığa başkaldırmıştı.

Bu sebepledir ki, 23 Nisan 1920, Mondros’taki aldatmaya ve işgal planlarına en etkili cevaptır.

23 Nisan 1920, boğaza demirleyerek toplarını devrin başkentine çeviren şımarıklığa ve cüretkârlığa rest çeken, isyan ve itiraz eden milli bir direniştir.

23 Nisan 1920, asırlarca vatan topraklarının istilasını hedefleyen, İslamsız ve Türk ’süz Anadolu özlemiyle yanıp tutuşan vesayetçi ve sömürgeci güçlere en kalıcı mesaj, en tutarlı duruş ve en cesur şahlanıştır.

Bu şahlanışın adı; birlik ve beraberliktir, Millî Mücadeledir, Kurtuluş Savaşıdır, ulusal egemenliktir, demokrasidir, sevgidir, barıştır, Türkiye’mizin aydınlık yarınlarıdır.

Bu yüzdendir ki zafere ve başarıya inanmış, bağımsızlık tutkusuyla gönülleri tutuşmuş bu necip millet; Vatanına, bayrağına, birlik ve beraberliğine göz dikenlere karşı geçmişinde Çanakkale’de ve Kurtuluş savaşında yakın tarihinde ise 15 Temmuz’da en büyük cevabını vermiş ve “Bağımsızlığın Karakteri Olduğunu” tüm dünyaya kabul ettirmiştir.

Bu gün TBMM‘nin açılışının 98. yılında gururla ifade edebiliriz ki Türkiye, sürekli dinamizm içinde gelişen ve değişen bir ülke haline gelmiştir.2023 ve 2071 vizyonuyla geçmişiyle köprülerini güçlendirip geleceğini inşa etme gayreti yolumuzu aydınlatmakta heyecanımıza heyecan katmaktadır.

Hiç şüphem yoktur ki Türkiye, çeşitli vesilelerle konuşulan veya tartışma konusu yapılan sorunlarını geride bırakarak, bugünkünden daha da ileriye gidecektir.

Ülkemizin son yıllardaki performansı, imkân ve kaynaklarımız, tecrübe ve birikimimiz, bu doğrultudaki inancımızı daha da kuvvetlendirmektedir.

Varlığından güç aldığımız çocuklarımız ve gençlerimiz, bu konudaki en büyük teminatımızı oluşturmaktadır.

Sevgili Çocuklar, Atatürk ‘ün sizlere bayram olarak armağan ettiği bu anlamlı gün, milletimizin gurur ve coşku günüdür.

Dünya çocuklarının da katımıyla bir şenlik atmosferinde kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk ‘ün ve milletimizin siz çocuklara verdiği değeri ve duyduğu güveni en güzel şekilde ortaya koymaktadır.

Sizler ülkemizin geleceği, milletimizin umudusunuz. Önümüzdeki yıllarda önemli görevlere gelecek, Türkiye ‘yi en iyi şekilde temsil edecek ve yarınlara taşıyacaksınız. İmza atacağınız başarılarla, ülkemizin hedeflerini yakalamasında belirleyici rol oynayacaksınız.

Sizlerin başarılı, sağlıklı, huzurlu ve mutlu olmanızı istiyoruz. Nitelikli bir eğitim almanız, kendinizi geliştirmeniz, hayatın tüm güzelliklerini yaşayabilmeniz ve her zaman gülebilmeniz için devletimiz tüm imkânlarını seferber etmektedir.

Bugünün çocukları olarak, bir taraftan çocukluğunuzu yaşarken, diğer taraftan da, aileleriniz ve devletimiz tarafından sağlanan imkân ve fırsatların kıymetini bileceğinize, kendinizi en iyi şekilde yetiştirebilmek için daha çok gayret göstereceğinize eminiz.

Tüm insanlığın ortak amacı olan, barış ve kardeşlik içinde bir dünyanın kurulması, siz çocuklarımızın eseri olacaktır. Sevgi dolu yüreğiniz, hoşgörünüz ve iyi niyetiniz barışın temelini oluşturacaktır.

Hepinizi çok sevdiğimizi ve güvendiğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Başarılarınız ve mutluluğunuzun daim olması, en büyük dileğimizdir.

Bu vesileyle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı tebrik ediyor, sizleri sevgiyle kucaklıyor ve gözlerinizden öpüyorum.

Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını, Birinci Meclis üyelerini, bu aziz vatanın varlığı, birliği, dirliği ve selameti için “Kalırsak Devlet Bizim, Ölürsek Cennet Bizim” bizim anlayışıyla canını hiçe sayan tüm aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anar hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım”.

23Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısı ile Temel Eğitim Okullarımızın katıldığı Şiir ve Resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri İlçe Protokolü tarafından verildi. Saat 12.00 itibari ile İlçede faaliyet gösteren Lütfi Akkaya Çocuk Üniversitesi organizasyonu ile gezici Palyaço ve Drama ekibi İlçe Merkezinde bulunan Mahalle ve Sokakları gezerek 23 Nisan coşkusu çocukların evlerine taşındı. Resmi araçlardan oluşan 23 Nisan Konvoyu İlçe Merkezini gezerek Bayram coşkusuna renk kattı.23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Programı Covid-19 Salgını tedbirlerine uyularak Çevrimiçi gerçekleştirildi. Saat 20.30da Hopa İskele Mevkiinde 23 Nisan Dilek Feneri etkinliği gerçekleştirildi.

Kaymakam Canpolat “Milletimizin ve Çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tebrik ediyor başta Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurtuluş Savaşı’nın Kahramanlarını saygı ve minnetle anıyoruz” diyerek kutlamalara katılanlara teşekkürlerini iletti.