Artvin'den Haberler

İSTANBUL’DA HEMŞİNLİ KADINLAR 8 MART’TA BİR ARAYA GELDİ

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde 80 Hemşin kadını Beylikdüzü Mavi Orkinos Restaurant’ta bir araya gelerek birlik ve beraberlik mesajı verdiler.

Hayati Akbaş

İSTANBUL-Hemşinliler Hizmet Vakfı’nın Kurucu Üyesi Gürkan Akbıyık’ın organize ettiği, Hatice Altınkaya, Beyhan Balcıoğlu ve Sermin Yılmaz’ın katkıda bulunduğu “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nde 80 Hemşin kadını Beylikdüzü Mavi Orkinos Restaurant’ta biraraya gelerek birlik ve beraberlik mesajı verdiler.

Her söyleminde Artvin insanın duyarlılığını ve yürekli insanlardan oluştuğunu dile getiren Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hemşinliler Hizmet Vakfı Genel Sekreteri Mehmet Altunkaya’nın daveti üzerine bu özel geceye katılarak Hemşin kadınlarını yalnız bırakmadı; “Kadının toplum üzerindeki emeğinin, gücünün unutulmadığı, kadına, çocuğa yönelik taciz gibi kötü olayların yaşanmadığı güzel günler diliyorum. Artvin’in kadınları gelecek vadeden aydınlık yüzlüdür. Hepinizi tek tek kutmuyorum” açıklamasını yaptı. Ardından da Hemşinliler Hizmet Vakfı’na verdiği 7 dönüm arazinin üzerinde en kısa zamanda Hemşin kültürünü yansıtan bir “Hemşin Evi’nin yapılması için desteğinin süreceğini belirtti.

Birlik ve beraberlik gecesini organize eden Vakfın kadın Üyesi Gürkan Akbıyık günün önemini arzeden konuşmasında “Metropolde her yere dağılmış, ekmek ve aş peşine düşmüş, yaşam mücadelesi veriyoruz. Beton şehir İstanbul’da giderek yalnızlaşıyor, dilimizi, kültürümüzü, dertlerimizi, sevinçlerimizi yaşayamıyoruz. Asker evlatlarımız Türkiye’nin bekası için sınır ötesinde. Şehitlerimiz oluyor. En çok da annelerin canı yanıyor. Ölümler, tecavüzler ve sapıkça ilişkilerin ilk kurbanları biz kadınlar oluyoruz. Bir ülkede kadınlar mutsuzsa sorun vardır demektir. Her şeye rağmen Umutsuz değilim, her alanda başarılı kadınların ilham veren hikayelerinin artacağına inanıyorum. Kadına şiddet ve çocuk istismarının olmadığı bir ülkede yaşamak hepimizin hakkı” dedi.

İstanbul’un çeşitli semtlerinden gelen 80’e yakın kadın hasret giderdiler. Böyle buluşmaların artık geleneksel hale getirmesi gerektiği vurgusu yapıldı.