Artvin'den Haberler

JEEP (CİP) SAFARİ TUTKUNLARI BU HABERE DİKKAT

 

Artvin’de Cip Safari Faaliyetlerinin Yapılacağı Parkur Bilgilerine İlişkin Artvin Valiliği Açıklama Yaptı

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Valiliği Yaz Mevsim’inin başlaması ile birlikte Jeep (Cip) Safari tutkunlarının ilimize ilgisinin artması nedeniyle ilimizde Cip Safari faaliyetlerinin yapılabileceği parkur bilgilerine ilişkin resmi internet sayfasından hatırlatmada bulundu.

Yapılan bilgilendirmede parkur bilgilerine ilişkin ayrıntılı bilgiler sunulurken, haritalar ile de parkurlara ilişkin net bilgilendirmede bulunuldu. Yapılan bilgilendirmede; “ 23.02.2011 tarihli Resmi Gazete ’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Turizm Amaçlı Sportif Faaliyet Yönetmeliği’nin 7. Maddesinin 3. bendi uyarınca, ilimizde gerçekleştirilecek turizm amaçlı sportif faaliyetlerden olan Cip Safari faaliyetinin yapılacağı parkurlar Valiliğimizin 04/03/2019 tarih ve 54493825.322/190542 sayılı Olur’u ile belirlenmiştir.

Bu parkurlarda Cip Safari faaliyetleri düzenlemek isteyen Seyahat Acentalarının Yeterlilik Belgesi almak için başvurularını, İl Sportif Turizm Kurulu’na sunulmak üzere İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne yapmaları gerekmektedir.

PARKUR  No:1 Arhavi Merkez-Yusufeli Merkez Parkuru

PARKUR  No:2 Efeler Köyü (Borçka)-Balık Gölü (Şavşat) Parkuru

PARKUR  No:3 Şavşat Karagöl-Mısırlı-Papart-(Borçka) Uğur Köyü- Camili Parkuru

PARKUR  No:4 Arhavi-Sırt Yayla-Çifteköprü Parkuru

PARKUR  No:5 Borçka Karagöl-Atanoğlu Yaylası –Heba Yaylası Parkuru

PARKUR  No:6 Borçka–Balcı Köyü–Beyazsu Yaylası-Yıldız Gölü- Erenler Köyü- Artvin Merkez Parkuru

PARKUR  No:1   Arhavi Merkez-Yusufeli Merkez Parkuru

Arhavi Arılı Köyü istikametinden Yayla yolu tabelasından sağa dönülerek  sırası ile  Taşlık, Sazlık, Güloğlu, Çamlık,Yurt ve  Sırt Yaylalarına ulaşılır. Burada bulunan yol ayrımından Doğu’ya doğru dönülerek SalikvanYaylası,Bıçakçılar Köyü ve takiben Sarıgöl’e ulaşılır. Buradan da Yusufeli Merkez’e ulaşılır.

PARKUR  No:2   Efeler Köyü (Borçka)-Balık Gölü (Şavşat) Parkuru

Efeler Köyü( Maçahel)-Balık Gölü(Şavşat) arası parkur Maçahel Vadisinde bulunan Efeler Köyünden yayla yolunu takiben  LodivakeYaylası,FındıkYaylası,ÇkunetYaylası,Eskikale Yaylası yolu takiben Yanıklı Yaylası yol ayrımından Yanıklı yaylasına ve ardından Şavşat’a ulaşılır.Buradan Karagöl yol ayrımından Meşeli –Karagöl’e ulaşılır, buradan da Veliköy istikametinden takiben Pınarlı Köyü ve devamında Balık Gölü’ne ulaşılır.

PARKUR  No:3   Şavşat Karagöl-Mısırlı-Papart-(Borçka) Uğur Köyü- Camili Parkuru

Meşeli Karagöl-Maçahel Merkez  parkuru Meşeli Karagöl’den Meydancık Beldesine yol ayrımından Meydancık’a doğru gidilir. Mısırlı yol ayrımından Papart Ormanları istikametine doğru köy içi yol takip edilir.Papart-Uğur Köyü Yeşil Yolu takip edilerek Uğur Köyü’ne ulaşılır. Buradan köy içi yolu takiben Camili (Maçahel)’e ulaşılır.

PARKUR  No: 4 Arhavi-Sırt Yayla-Çifteköprü Parkuru

Arhavi Merkez- Arhavi Çifteköprü Arhavi merkez üzerinden Çifteköprü’ye ulaşılır. Dikyamaç köyünden Soğucak-Boyuncuk köylerini takiben Dikme Yaylası-Agara Yaylası ve Orta Yayla üzerinden Noğadit  Alacagöl ve Agara Yaylasına ulaşılır. Buradan Sırt Yaylaya ulaşılır. Devam edilerek yol ayrımından Güney istikametine dönülüp Yurt Yayla, Nopapeni Yaylası ve takiben Arılı Köyü’ne ulaşılır.Buradan ana yol üzerinden Arhavi Merkez’e ulaşılır.

PARKUR  No: 5 Borçka Karagöl-Atanoğlu Yaylası –Heba Yaylası Parkuru

Borçka Karagöl-Heba Yaylası parkuru Borçka Karagöl otopark girişinden takiben Atanoğlu –Heba Yayla yolunu takiben Atanoğlu Yol ayrımından Güney yönüne dönülerek Atanoğlu Yaylasına ulaşılır. Gelinen yol takip edilerek Heba Yaylası yol ayrımına tekrar gelinir, batı istikametine dönülerek Heba Yaylasına ulaşılır.

PARKUR  No: 6 Borçka–Balcı Köyü–Beyazsu Yaylası-Yıldız Gölü- Erenler Köyü- Artvin Merkez Parkuru

Borçka-Beyazsu Yaylası-Artvin Merkez Parkuru Borçka İlçe Merkezinden Balcı Köyü’nü takiben Beyazsu Yaylası ve Yıldız Gölü’ne ulaşılır. Dönüşte Erenler Köyü üzerinden Artvin Merkez’e ulaşılır” ifadelerine yer verildi.