Artvin'den Haberler

KANSERLE MÜCADELEDE FARKINDALIK OLUŞTURMAK İÇİN RESİM YARIŞMASI

 

Artvin’de, kanserle mücadelede farkındalık yaratmak amacıyla okullar arasında yapılan resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere için ödül töreni düzenlendi.

Hayati Akbaş

 ARTVİN-Artvin’de, kanserle mücadelede farkındalık yaratmak amacıyla okullar arasında yapılan resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere için ödül töreni düzenlendi.

Artvin’de trafiğe kapalı Kültü Sokağı’nda düzenlenen programda İl Sağlık Müdürlüğü’nün kanserle mücadelede farkındalık oluşturmak amacıyla il genelindeki okullara arasında düzenlediği resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere sağlıklı yaşam için bisiklet ve değişik spor malzemeleri hediye edildi.

Artvin Valisi Ömer Doğanay, kanserin günümüz dünyasının en önemli hastalıklarından birisi olduğunu ifade ederek, kanser hastalıklarından korunmak için toplumun daha bilinçli olması gerektiğini söyledi.

İl Sağlık Müdürlüğünün kanser konusunda öğrenciler arasında farkındalık yaratan bu çalışmasını tebrik eden Vali Doğanay, “Bu hastalık karşısında sağlık çalışanlarımız tıp dünyasının tüm imkânlarını kullanarak mücadele ediyor. Biz vatandaşlarda sağlıklı bir yaşamla bu hastalığa yakalanma riskimizi minimize ederiz.” dedi.

Hastalıksız bir dünyanın olmadığını anlatan Doğanay, “Herkes hastalıkla yaşamaya çalışmaya hastalıkla birlikte hareket etmeye mecbur hastalıktan korkmuyoruz. Tembellikten korkuyoruz mücadeleden yılmaktan korkuyoruz. Dolayısıyla Allah’ın verdiği her derdin dermanı var. Bu mücadelede sağlık teşkilatımızı kutluyorum.”

İl Sağlık müdürü İrfan Akalın da kanserin mücadele edildiğin de önlenebilir bir hastalık olduğu konusunda farkındalık oluşturmak için böyle bir yarışma düzenlediklerini söyledi.

Konuşmaların ardından Vali Doğanay öğrencilere bisiklet ve spor malzemelerinden oluşan hediyelerini takdim etti. Doğanay ve beraberindekilerinin daha sonra öğrencilerinin resimlerinin sergilendiği sergiyi gezmesinin ardından program sona erdi.

-Babasının hastalığından etkilenerek yaptığı resimle birinci oldu

Artvin Yeni Mahalle Ortaokulu öğrencisi Zeliha Çay, yaklaşık 2 yıldır kanser tedavisi gören babasının hastalığı sürecinde kendisinin ve ailesinin yaşadıklarından esinlenerek yaptığı resimle birinci oldu.

Çay, yaptığı açıklamada babasının 2 yıldır kanser tedavisi gördüğünü, bu süreçte ailece zor günler yaşadıklarını, bu zor günleri de aile bireylerinin bir birine verdiği destekle aşmaya çalıştıklarını söyledi.

“Kanserle mücadele konusunda yaşadıklarımdan esinlenerek bu resmi yaptım. Kanser hastalığı ülkemizde birçok ailenin parçalanmasına neden oluyor. Bu hastalık karşısında aileler umutsuzluğa kapılıyor. Hastalar ve aileler hastalık karşısında savaşmalı, umutsuzluğa düşmemeli. Biz ailece babama hep destek olduk. Mutlu olması için elimizden gelini yaptık ve inşallah bu kanseri kısa bir süre içinde tamamen yeneceğiz.” dedi.

Programa Artvin Valisi Ömer Doğanay’ın yanı sıra Artvin Belediye Başkan Vekili Erkan Yazan, İl Milli Eğitim Müdürü Abdül Celil Kahveci, Sağlık İl Müdürü İrfan Akalın, AFAD Müdürü Mehmet Salih Avcı, İl Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Kahraman Derece, Artvin İl Müftüsü Muhammed Aydın, kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.