Artvin'den Haberler

KKYDP TARIMA DAYALI YATIRIMLAR MEVZUATINDA DEĞİŞİKLİK

 

KKYDP Tarıma Dayalı Yatırımlar (Ekonomik Yatırımlar) Mevzuatında Değişiklik Yapıldı

Hayati Akbaş

ARTVİN- Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında  Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Tebliğ Ve Uygulama Esasları değişikliği yapıldı. Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada; “13 Eylül 2017 tarihli Resmi Gazete ´de yayınlanan  “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2017/22)” içeriğinde yapılan değişiklikler 11 Kasım 2017 tarihli Resmi Gazete ´de yayınlanan “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2017/22)´ de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ile belirlenmiştir.

Söz konusu tebliğ değişikliğine istinaden Uygulama Rehberi Ekleri ile Uygulama Esaslarında da değişiklikler yapılmış olup yenilenmiş mevzuat bakanlığımız internet sitesinde (http://www.tarim.gov.tr) yer alan “KKYDP Online Başvuru” linkinde yayınlanmıştır.

Değişiklik ile “Çiftlik Faaliyetlerinin Geliştirilmesine Yönelik Altyapı Sistemleri – ÇFG” başlığı altında yapılacak başvurularda tesisin faaliyet süresi ile ilgili kısıt kaldırılmıştır.

KKYDP Kapsamında yer alan tüm konular kapsamında yapılmış / yapılacak tesislerde yenilenebilir enerji kaynaklarından jeotermal ve biyogazdan ısı ve/veya elektrik üreten tesisler ile güneş ve rüzgâr enerjisinden elektrik üreten tesislerin yapımına ilişkin başvuru yapılabilecektir.

Niteliği Yeni Yatırım olan başvurularda yatırım yeri, kırsal alan, küçük ihtisas sanayi sitesi, ihtisas/karma/özel organize sanayi bölgeleri ve tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerinde yer alabilecektir.

Uygulama Esaslarında yayınlanan değişiklik ile  “Çiftlik Faaliyetlerinin Geliştirilmesine Yönelik Altyapı Sistemleri – ÇFG ” kapsamına Silaj Makinesi ve Balya Makinesi dâhil edilmiştir.

Program kapsamındaki konulara ilişkin proje hazırlayarak yatırım teklifi vermek isteyen yatırımcıların, 11 Aralık 2017 tarihi mesai bitimine kadar projelerini internet üzerinden giriş yaparak müracaatlarını tamamlamaları gerekmektedir.

Programın ilimiz müteşebbislerine ve tarım sektörüne azami katkıyı sağlaması için gerekli bilgilendirme ve yayın çalışmaları gerçekleştirilecek olup, programın detayları ve proje hazırlanması ile ilgili konularda “İl Proje Yürütme Birimi” tarafından yatırımcılarımıza gerekli bilgi desteği sağlanacaktır” ifadelerine yer verildi.