Artvin'den Haberler

KÜLEKÇİ, SARP KAPISI GÜNAH KEÇİSİ?

 

Trabzon Artvinliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Külekçi, Sarp Sınır Kapısında yaşanan sorunlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Hayati Akbaş

HOPA-Külekçi, Sarp Sınır Kapısı’nın sadece Hopa sadece Artvin değil Doğu Karadeniz Bölgesi için hayati önem taşıdığını belirterek, “Ülke ekonomisine çok ciddi artıları olan turizmde olmazsa olmazımız olan Sarp Sınır Kapısı son dönemde sürekli olumsuz yönleri ile gündemde. Bir sor bin ah işit misali gibi. Uzun kuyruklar ve geçişlerde yaşanan sıkıntılar vatandaşların tepkisine neden oluyor. Tırların bekleyişi, yayaların çilesi, çalışanların bitmek bilmeyen dertleri var” dedi.

Trabzon Artvinliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Külekçi, Sarp Sınır Kapısı’nda yaşanan sorunlara ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Neresinden bakarsanız bakın ortada bir sorun yumağı var

“Sarp Sınır Kapısı’nın bugünkü hali noktasında ben bu köşeden tos pembe bir tablo çizecek değilim. Daha geçen hafta ortaydım. Yerinde tespitler yaparak tır şoföründen-yolcusuna gümrük memurundan- en üst düzey yetkilisine kadar herkesi tek-tek dinledim.

Valla ortalık toz duman!

Günde 30 bin kişinin giriş-çıkış yaptığı bir yerde nasıl sorun yaşanmasın ki? Bölgenin gururu ve gözbebeği konumundaki kapı yüzde 40 kapasite ile çalışırsa sorunlar, sıkıntılar olacak elbet. İşlevsel olmaması ve ihracatı engellemesi nedeniyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği‘nin yap-işlet-devret modeli ile yeniden yapımına karar verilen ve yılbaşında inşaatına başlanan Sarp Sınır Kapısı’nda inşaat çalışmaları kaplumbağa hızı ile ilerliyor.  İnşaatın tamamlanması 2019 yılını bulacak gözüküyor.

Gürcistan tarafında sefa var! Türkiye tarafında ise cefa!

Geçen yıl 7 milyona yakın insanın giriş yaptığı Sarp Sınır Kapısı bu kadar olumsuz koşullara rağmen burada çalışan polis-muhafaza memuru ve diğer yetkililerin inanılmaz gayreti sayesinde her şeye rağmen ayakta. Bu yıl bu rakamın 8 milyonu geçmesi bekleniyor. Yukarıda belirttiğim gibi bir günde 30 bin insan giriş-çıkış yaparken günde 400 tırda aynı şekilde Sarp Kapısını kullanıyor. Bu yoğunluğa can mı dayanır. Bütün imkansızlıklara rağmen olağanüstü bir gayret var.”

Artvin Valisi Ömer Doğanay’ın gözü kulağı sürekli Sarp’ta

Külekçi, Vali Yardımcısı Mehmet Ali Öztürk’ün ise mesai kavramının olmadığını ifade ederek; “Tetikte bekliyor. İşler aksamasın her şey yolunda yürüsün çabasını bizzat kendim yerinde gördüm.

Türkiye ekonomisine yıllık 10 milyar dolarlık bir kazanç sağlayan Sarp Sınır Kapısının daha işlevsel daha modern hizmet verebilmesi için herkesin sorumluluğunu samimiyetle yerine getirmesi şart” dedi.

Peki, ne olması gerek?

Her şeyden önce Sarp Sınır Kapısına personel takviyesinin şart olduğunun altını çizen Külekçi, “Sayın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu konudaki hassasiyetini ortaya koyarak polis noktasında sayıyı artırdı. Şu anda 100’ün üzerinde polis kapıda görev başında. Fakat gümrük muhafaza memuru başta olmak üzere güvenlik de dahil personel sıkıntısı yaşanmaya devam ediyor. Sarp Sınır kapısı ek inşaat binası hemen bitirilmeli. Fakat bu proje bölgenin koşullarına saha zeminine uygun bir şekilde gerçekleşmeli.

Benim şahsen ciddi endişelerim var!

Halen yüzde 40 kapasite ile çalışan Sarp Sınır Kapısı kişilere değil sisteme ayak uyduracak düzgün bir proje ile yeni halini almalı. Alternatif kapılar başta Muratlı olmak üzere devreye sokulmalı. Özellikle tırlar maliyeti hesaplayarak Sarp Sınır Kapısından geçiş yapıyor. Oysa Muratlı Kapısı ’da kullanılmalı yoğunluk Sarp’ın üzerinden alınmalı.

Sarp Sınır Kapısı bu yıl yerli ve yabancı turizmde ciddi bir artış göstermekte.

İran’dan Arabistan’dan, Ukrayna’dan ve Rusya’dan insan seli akıyor adeta.

Hopa-Kemalpaşa-Artvin ve bölge iller bunun ne anlama geldiğini iyi hesaplamalı” şeklinde açıklamada bulundu.

Elimizde Altın yumurtlayan tavuk var

Külekçi açıklamasının sonunda; “Bunu kesmekte beslemekte bizim elimizde. Sarp Sınır Kapısı günah keçisi olmamalı. Sorunlar sıkıntılar elbet konuşulmalı gündeme gelmeli ama çözüme odaklı samimi bir duruşta sergilenmeli.

Burada çalışan insanların gayretlerini görmezden gelmeyelim haklarını teslim edelim. Neler çekiyorlar neler? Ve bir teşekkürde Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek ile DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan’a yapmak isterim. Her iki başkanda Sarp Sınır Kapısı noktasında cesur bir duruş sergiliyor. Sıkıntıları sorunları en net bir şekilde gündeme taşıyıp konun takipçisi oluyor. Sarp Kapısı dert kapısı olmasın istemiyorsak vicdanlarımızla, aklımızla hareket ederek gerçekler üzerinde tartışmalıyız” ifadelerini kullandı.