Artvin'den Haberler

MUHTEŞEM DOĞASI İLE ALTIPARMAK TABİAT PARKI

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü ilimiz sınırları içerisinde yer alan Altıparmak Tabiat Parkı’na hakkında kamuoyuna bir açıklama yaptı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğünce yapılan açıklamada;  “Artvin Şube Müdürlüğü sınırlarında bulunan alan, 2013 yılında tabiat parkı ilan edilmiş olup 2111 hektar alana sahiptir.

Tabiat parkı, eşsiz bir manzaraya sahiptir. Buzul gölleri, dereler, tarihi kemer köprüsü ve sahip olduğu habitat çeşitliliği alanın en önemli kaynak değerlerini oluşturmaktadır.

Alan içerisinde hakim tepelerden 3600 bakı mevcuttur. Alan bakir ve tabii eşsiz manzaraya sahiptir. Alan içerisinde çok sayıda göl, dere ve yaylalar bulunmaktadır. Ayrıca, alanda 2400 metre rakımdan sonra çok sayıda buzul gölleri vardır. Bu göller ya dağların üst yamaçlarında yan yana ve üst üste sıralar halindeki küçük çanakların sularla dolması ile oluşmuşlardır ya da buzulların koparıp sürüklemiş ve bir yerde yığmış bulundukları taş yığınlarının (morenlerin) gerisindeki çanaklarda suların birikmesi ile meydana gelmiştir.

Alan içerisinde bulunan Büyük Göl, ülkemizde ender ve keşfedilmeyi bekleyen doğal güzelliklerinden yüzen adaları da bünyesinde barındırmaktadır. Toprak parçalarının kopmasıyla oluşan üç yüzen adacığın kara ile ilişkisi bulunmamaktadır. Ortalama çapı 10 metrekare ile 40 metrekare arasında değişmektedir. Ayrıca yörede yer alan Mençuna ve Mulona şelalelerinin yanı sıra ülkemizin en yüksekte yer alan şelalelerinden biri olan Ciro Şelalesinin yüksek doğa turizmi potansiyeli bulunmaktadır.

Artvin’e 141 km, Yusufeli’ne 38 km uzaklıktadır.” ifadelerine yer verildi.