Vakıftan Haberler

NİHAT GÖKYİĞİT

 

ÖLMEYEN AŞKIN YARATTIĞI PARK !

Rahmi Turan

Bir başka ulu çınardı bu… Artvinli Nihat Gökyiğit… Tekfen Holding’in, TEMA Vakfı’nın ve Artvinliler Hizmet Vakfı’nın kurucularından…

Ben onu, Turgut Özal ve Süleyman Demirel’in başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı dönemlerindeki dünya gezilerinde tanıdım.

Rahmetli Demirel ve Özal’ın en sevdiği işadamlarındandı…

Dün 97 yaşına basan Nihat Gökyiğit, doğanın korunmasının yanı sıra dünya barışına da hizmet eden çalışmalarıyla hafızalara kazınmış bir işadamıdır.

97 yaşında hâlâ ülkeye, ülkenin gençlerine, çevreye ve doğanın korunmasına yararlı olmak için çaba gösteren Nihat Gökyiğit, hiç bir zaman bu çalışmalarını reklâm vasıtası yapmadı, gösterişten hep uzak durdu.

Onun prensibi, “Alan el, veren eli bilmesin” idi.

Günümüzde böyle insanların sayısı maalesef çok azaldı

“Nihat Gökyiğit” adını ne zaman duyarsam aklıma onun ölen eşi Nezahat Hanım’ın anısına yaptırdığı muhteşem park ve botanik bahçesi geliyor.

Hayat arkadaşlığı 45 yıl mutluluk içinde devam etmiş, 1995 yılında ölüm onları ayırmıştı. İyilik timsali Nezahat Hanım hayata veda ettiği vakit 67 yaşındaydı…

Nihat Gökyiğit, eşini o kadar çok seviyordu ki, görkemli bir park yapıp halka armağan ederek onun adını yaşatmak istedi.

O parkta insanlar gezecek, çocuklar oynayacak, hayvanlar yaşayacaktı…

İstanbul Küçükbakkalköy’de, Anadolu Otoyolu kavşağında 500 dönümlük (500 bin metrekarelik) devasa bir park yaptırdı, milyonlarca ağaç diktirdi.

Bu, ölmeyen aşkın yarattığı muhteşem bir koru ve botanik bahçesi oldu.

Koca İstanbul’da şehir içindeki koruların en büyüğü, en haşmetlisi!

Rahmi Turan