Artvin'den Haberler

ÖZEL ÇOCUKLARIN ÖZEL MATERYALLERİ ARTVİN’E ULAŞTI

????????????????????????????????????

 

Proje kapsamında eğitim-öğretim sürecinde özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin materyal kullanması için hazırlanan 50 tırda, 100 farklı çeşitte toplam 143 bin özel eğitim materyal seti Milli Eğitim Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereğince gerçekleştirildi. 

Hayati Akbaş

ARTVİN-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan, Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen “Özel Çocuklara Özel Materyaller” isimli projenin tanıtımı gerçekleştirilerek aynı gün 7 bölgede dağıtımına başlanan materyaller Artvin’e ulaştı.

Proje kapsamında eğitim-öğretim sürecinde özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin materyal kullanması için hazırlanan 50 tırda, 100 farklı çeşitte toplam 143 bin özel eğitim materyal seti Milli Eğitim Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereğince gerçekleştirilmiştir.

Materyaller üretilirken, malzemelerin fiziksel, mekanik ve kimyasal açıdan öğrencilerin sağlığı için risk oluşturmayacak şekilde kullanılmasına dikkat edilmiştir. Materyaller öğrencilerin ilgi ile kullanabileceği şekilde, sağlam ergonomik ve sınıf içi kullanıma uygun ebatlarda hazırlanmıştır.

Bolu Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü, Ders Aletleri Yapım Merkezi (DAYM) ve İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olmak üzere üç ayrı üretim yerinde üretim çalışmaları gerçekleştirilmiştir.Bu kapsamda, matematik çubukları, beceri tablası, denge seti, kavramlar seti, eşleştirme kutusu, dört parçalı puzzle, desen eşleme, iki parçalı puzzle gibi 100 çeşit eğitim malzemesi bulunan materyal kolileri, teslim alma komisyonu tarafından yapılan törendeteslim alındı.

Artviİl Milli Eğitim MüdürüAbdulcelil Kahveci,Şube Müdürü Özcan Köse, Çoruh İlkokul Müdürü Ercan Boz, Karadeniz Bakır İlkokulu Müdürü Cevat Ünalve bu okulların özel eğitim öğrencilerinin bulunduğu Materyal teslim alma töreninde öğrencilerin mutluğu gözlerden kaçmadı.

İl Milli Eğitim Müdürü Kahveci yaptığı açıklamada “Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için eğitim öğretim sürecinde materyal kullanılması, öğrencilerin öğrenme becerilerine katkı sunmakta ve kalıcılığı sağlamaktadır.’’ dedi.Kahveci, bu anlamda özel çocukların gelişimine ciddi fayda sunacağına inandıkları bu setlerin öğrencilere ulaşmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Artvin İl genelinde 68 özel eğitim sınıfına ve 2 özel eğitim okulunda öğrenim gören toplam 258 öğrenciye materyal dağıtımı gerçekleştirilecektir.