Artvin'den Haberler

ŞAMPİYON BOĞALAR KAFKASÖRDE KIYASIYA GÜREŞTİ

 

TÜRKİYE ŞAMPİYONU ARTVİNLİ CUMALİ

Hayati Akbaş

ARTVİN-Kafkasör Yaylası’nda, Karadeniz ve Ege Bölgeleri’ndeki illerden getirilen 44 boğanın katıldığı Türkiye Boğa Güreşi Şampiyonası düzenlendi. Kıyasıya süren final müsabakasında Muğla’dan gelen Cumhur adlı rakibini yenen Artvinli Cumali adlı boğa Türkiye şampiyonu oldu.

Artvin’in Kafkasör Yaylası’nda 200 yıldır yaşatılan boğa güreşleri geleneği bu yıl ilk kez Türkiye Şampiyonası’na dönüştürüldü. Artvin Boğacılar Spor Kulübü tarafından düzenlenen ve Artvin, Rize, Muğla, Aydın ve Erzurum  illerinden getirilen 430 ile 900 kilogram arasındaki kategorilerindeki bölgelerinde şampiyon 36 boğanın katıldığı Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonası, Karadenizli sanatçıların konserleri ve halk oyunları gösterileri ve bilek güreşi turnuvası ile başladı. Şampiyonanın son gününde 10 kategoride düzenlenen boğa güreşleri gerçekleştirildi. 15’i hakem 65 kişinin görev aldığı şampiyonayı Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ile yaklaşık 15 bin kişi izledi.

Boğa güreşlerinin yapıldığı arenada Ege bölgesi illerinden boğaları ile gelen vatandaşlar davul ve zurna eşliğinde zeybek oynadı. Ardından Karadenizliler ardından aynı alanda tulum ve kemençe eşliğinde horon tepti. Tribünlerde bulunan vatandaşlarda horona eşlik etti, alkışla tempo tuttu.

Kafkasör Yaylasında 10 gündür güreşler için kampa giren boğa ve sahipleri sıkı bir hazırlık dönemi geçirdi. Sabah yürüyüş ve koşu ile spor yaptırılan boğalar pekmez, üzüm kurusu, arpa, yumurta, mısır gibi özel besinlerle beslendi. Boğalar arenaya çıkmadan öncede boynuz ve doping kontrolünden geçirildi. Sivri boynuzları törpülenen boğalar doping kontrolünde ise idrar testine tabi tutuldu.

Arenada güreşen Şimşek adlı boğanın sahibi 10  yaşındaki Yiğit Kambur ilgi odağı oldu. İpini tuttuğu boğayı arenaya getiren ve güreş sonrası çıkaran minik Boğacı, arpa ve kuru üzümle beslediği boğasını çok sevdiğini ve hiç korkmadığını söyledi.

Kıyasıya güreşen boğaların mücadelesi büyük heyecanla izlendi. Güreşler sırasında bir ara boğa sahipleri arasında tansiyon yükselince arbede yaşandı. Olay diğer boğa sahiplerinin araya girmesiyle büyümeden önlendi. Sahibinin elinden kaçmaya çalışan bir boğa ise paniğe neden oldu. Başaltı kategorisinde Muğla’dan gelen Günay Kocabıyık’a ait Ayvaz isimli boğa ile Artvinli Ahmet Öztürk’e ait Bozo isimli boğanın güreşi kıyasıya geçti. Ayvaz isimli boğa alandan kaçarken güreşi Bozo kazandı. Aydın’dan gelen Akif Soytürk’e ait Yakışıklı isimli boğada Artvinli İbrahim Sağlam’a ait Behlül isimli boğaya yenildi. Artvinli Naci Gündoğdu’ya ait Dadaş isimli boğa Muğlalı Süleyman Kor’a ait Fırtına isimli boğayı yendi.

Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonası Karadeniz ve Ege Bölgesi boğalarının kapışmasına sahne oldu. Süper Baş kategorisindeki güreşte Artvinli Aziz Yiğit’e ait 840 kilogramağırlığındaki Cumali adlı boğa ile Muğla’dan getirilen Beyhan Durali’ye ait 750 kilogram ağırlığındaki Cumhur adlı boğa güreşti. Kıyasıya geçen güreşi kazanan Cumali adlı boğa Türkiye şampiyonu oldu. Boğanın sahipleri arenada büyük sevinç yaşadı, Cumhur adlı boğanın sahipleri ise Boğalarının üzerine yaslanarak gözyaşlarını tutamadı.

Boğası Türkiye şampiyonu olan Aziz Yiğit, “Rakibim Muğla’dan kalktı geldi. Onlara çok teşekkür ediyorum” dedi ve şampiyonluğu eşi ve oğluna armağan etti.

Türkiye Boğa Güreşi Şampiyonu olan Cumali adlı boğanın sahibine 12 bin lira para ödülü verildi. Güreşlerde dereceye giren boğa sahiplerine toplamda 90 bin lira para ödülü dağıtıldı.

Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonası organizatörü Gazeteci ve Yazar  Mahir Gülseçgin, Türkiye’de boğa güreşleri denilince ilk akla gelen yerlerden olan Kafkasör Yaylasında 200 yıllık bir geleneğin yaşatılmaya çalışıldığını söyledi. Gülseçgin, “Bu kültür bugüne kadar geldi. Bizde bu kültürü yaşatarak gelecek kuşaklara aktarmaya çalışıyoruz. Ege ve Karadeniz’in farklı kültürlerini boğa güreşleri ile kaynaştırmayı amaçlıyoruz” dedi.

Artvin Boğacılar Spor Kulübü Başkanı Haluk Koçer’de devletten Çin ve Bosna Hersek’in de katılımı ile Dünya Boğa Güreşleri şampiyonası düzenlemek için destek istedi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe gazetecilere yaptığı açıklamada Boğa Güreşlerinin Artvin’le özdeşleşmiş bir marka olduğunu ifade ederek şunları söyledi. Kocatepe; ”Kafkasör boğa güreşleri bu yıl 17 saat kesintisiz devam ederek bir rekor kırdı. Bunun haricinde ilk defe 1 Artvin kültür sanat ve yöresel ürünler tanıtım fuarı kapsamında Türkiye Şampiyonası yapıyoruz. Buda Artvin’in yöresel ürünlerinden bir tanesi aslında. Muğla’dan Aydın’dan da boğaları getirerek biraz daha az elit boğayla Türkiye Şampiyonası tuttu. Herkes de Dünya şampiyonası istiyor şuanda. Güzel bir organizasyon oldu şehrimizi tanıtma adına markalaşma adına güzel bir çalışma. Gördüğünüz gibi binlerce hemşerimiz güreşleri takip ediyor. Türkiye sıcaktan kavrulurken efil efil rüzgâr esiyor ceketle duruyoruz. Burası Artvin’in turizm alanı. Turizm alanımızı da tanıtıyoruz. Önümüzde ki yıllarda butik otellerde olacak. Gerçekten Artvin’imiz için çok güzel bir çalışma. Bölge insanımızın turizm noktasında ki algısını yükselten emeklerimize değen bir çalışma oldu. Boğacılar spor kulübüne de teşekkür ediyorum. Hep birlikte Artvin’in marka şehir yapmaya Turizm şehri yapmaya devam ediyoruz. “dedi

Türkiye Boğa Güreşleri  Şampiyonasında;   Ayak kategorisinde  Arif Arslan’a ait Memati (Murgul), Küçükorta Yıldızlar Kategorisinde Kenan Aksu’ya ait Sivri (Yusufeli), Küçük orta Şampiyonlar Kategorisinde  Ebubekir Kambur’a ait Şimşek (Borçka),  Büyük orta Yıldızlar kategorisinde Tam Yürek Kardeşlere ait Virüs (Yusufeli), Büyük orta Şampiyonlar  Gökalp Eren’e ait Raskov (Yusufeli),  Başaltı Yıldızlar Erkan Torun’a ait  Muhteşem (Artvin), Baş Şampiyonlar kategorisinde İbrahim Sağlam’a ait Behlül (Yusufeli), Baş Yıldızlar kategorisinde Gökhan Yıldırım’a ait Aslan (Murgul), Baş Kategorisinde Erhan Keskin ve Gökalp Eren’e ait Küçükenişte, Süperbaş kategorisinde Aziz Yiğit’e ait Cumali’ye ait boğa birinci oldu.

Birinciler ve ikincilere ödüllerini Artvin Belediye başkanı ve protokol üyeleri takdim ederken, bir ödülde festivalin sunuculuğunu yapan Şakir Kara’ya geldi. Hem Artvin Belediye Başkanı hem de Boğacılar Spor Kulübü Kara’ya desteklerinden dolayı plaket takdiminde bulundular.