Artvin'den Haberler

ŞAVŞAT ÇOCUK BELEDİYESİ ÇOCUK HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLADI

 

Dünya Çocuk Hakları günü dolayısıyla Şavşat Belediyesi ve Şavşat Çocuk Belediyesi tarafından bir kutlama programı düzenlendi.

Hayati Akbaş

ŞAVŞAT-Dünya Çocuk Hakları günü dolayısıyla Şavşat Belediyesi ve Şavşat Çocuk Belediyesi tarafından bir kutlama programı düzenlendi.

Şavşat Çocuk Belediyesi önünden ellerinde çeşitli döviz ve pankartlarla Cumhuriyet Caddesi üzerinden yapılan kortej yürüyüşü ile başlatan program Şavşat Belediye Düğün Salonunda devam etti.

Programa Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, İl Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran, İlçe Müftüsü İrfan Şafak, Cittaslow Şavşat Projesi Koordinatörü Filiz Özcan, Çocuk Belediyesi Başkanı Osman Güner, öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı

“Çocuk Aklı Deme Çocuk Haklı”

Çocuk haklarının ve Şavşat Çocuk Belediyesinin yapmış olduğu faaliyetlerin anlatıldığı etkinlikte bir konuşma yapan Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Bizler Şavşat Belediyesi olarak çocukların iyi yaşam şartlarında hayatlarını sürdürmeleri için çalıştığını söyleyerek “Eğitim, sağlık ve barınma sorunu olmayan, her türlü istismardan korunmuş, üreten, özgüveni olan, düşünen, çevresi ile olumlu iletişim kuran, kendini geliştirmiş, geçmişini unutmayan ve geleceğe ümitle bakan çocuklar yetiştirmek için yerel ve ulusal politikalarla çalışmalarını sürdürmektedir. Şavşat Belediyesi şu ana kadar çocuk belediyesinin yapmış olduğu bütün faaliyetleri destekledik. Bizler her zaman çocuk aklı demedik çocuk haklı dedik. Çocuklarımızı dinledikçe çocukların ne kadar çok haklı olduklarını gördük. İlçemizde birçok faaliyetlerde çocuk belediyemizin direk katkısı vardır.”

Öztürk, “İlçemiz genelinde yaptığımız çalışmalar ile sokaklarda yaşayan ve zararlı alışkanlıklar edinen çocukların bu ortamlardan çıkarılarak topluma kazandırılması, ülkeye ve insanlığa yararlı bireyler olarak yetiştirilmesi için çalışacağız. Bu konu hepimizin ortak sorumluluğu hatta ödevi ve görevidir. Bu duygu ve düşüncelerle “Dünya Çocuk Hakları Günü” ’nü kutluyor, tüm çocuklara sevgi ve kardeşlik dolu bir yaşam diliyorum” dedi.

Öztürk; “Dünyamızın ümidi, geleceğimizin teminatı, hepsi birer nadide çiçek olan gözbebeğimiz çocuklarımızı tehlikelerden ve zararlı alışkanlıklardan koruyarak, gelişmelerine ortam hazırlamak ve dünyayı bir çiçek bahçesine çevirmek tüm ülkelerin ve insanların gönüllü gayretleriyle mümkün olacaktır. Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin altına imza atan ilk ülkelerden biri olan ülkemizde çocuklara büyük önem verilmektedir. İnanıyorum ki sevgiyi temel alarak yürütülen tüm çabalar, çocuklarımızın korkusuz bir dünyada, kardeşçe, gelecek kaygısı taşımadan yaşamalarına katkıda bulunacaktır.

Bu nedenledir ki; Yönetimde söz sahibi yaptığımız çocukları yarının büyükleri olarak değil, bugünün ortakları olarak kentimizde yapılacak çalışmalarda fikirlerini söyleme olanağı sunduk. Evlatlarımızın kendilerini en iyi şekilde ifade edebilmesi ve toplumsal sorunlara sahip çıkmasını amaçladık.

Çocukların çocuk olmaktan kaynaklanan temel hakları bulunmaktadır. Bu hakların kullandırılmasının teminatı olmak için üzerimize düşeni her zaman yapmaya hazırız. Onları sosyal, kültürel ve ekonomik olarak desteklemek öncelikli olarak görevimizdir.

Bizler de göreve geldiğimiz günden bugüne, çocuklarımız için ne yapılması gerekiyorsa, yapmaya çalıştık. Çocuklarımızın olduğu her yerde onların yüzlerinde gülümsemeler oluşturacak, onların keyifli zamanlar geçireceği çalışma ve projeler ortaya koyduk ve koymaya da devam edeceğiz.

Bu vesileyle Ülkemiz ve tüm dünyadaki çocukların çocuk hakları gününü kutluyor, Her gelecek yeni yılın çocuklarımızın daha güzel şartlarda yaşadığı, yetiştiği, şiddet ve savaş görmediği yıllar olması dileği ile sevgili çocuklarımıza ve  tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.

Avukat Güven Küçük’te Çocuk Hakları ile ilgili konuşmasında, “Çocuk Hakları Sözleşmesi ve sonrasında kurulan BM Çocuk Hakları Komisyonu’nun tüm çalışmalarına rağmen, bugün çocuklar hâlâ toplumun istismara en açık ve savunmasız grubunu teşkil etmektedir.

Bugün hala dünya üzerinde bir çok çocuk; yoksulluk ortamında yaşam savaşı vermekte, fiziksel veya psikolojik istismara uğramakta, eğitim hakkı elinden alınmakta, çocuk yaşta evlendirilmekte, çalıştırılmakta, suça sürüklenmekte, çatışma ve savaş ortamlarında hayatın Çocukların en temel hakkı olan çocuk olma haklarının elinden alınmadığı, çocuklara hak ettikleri değerin ve sevginin verildiği bir gelecek dileklerimle konuşmamı bitirirken tekrar tüm dünya  çocuklarının 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları gününü kutluyor,  bütün çocuklar için, daha mutlu ve başarılı bir gelecek diliyorum”

Şavşat çocuk Belediyesi başkanı Osman Güner’de yapmış olduğu konuşmada Bugünün iyi anlaşılması ve iyi anlatılması lazım. Bizlerin yapmış olduğu her türlü çalışmalarda bizlere destek veren Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Osman Güner, “Çocuk sevgisi her insan için  bir ihtiyaçtır. Atatürk’te çocukları çok severdi. Bu sevgisini, TBMM’nin açılış gününü çocuklara bayram olarak, hediye ederek göstermiştir. Bu nedenle 23 Nisan, tüm dünya çocuklarının birlikte kutladığı bir bayram günü oldu.” dedi.

Etkinlikte Türkiye’nin en yaşlı halk ozanı Aşık İbrahim Kara’da çocuklarla ilgili hatıralarını ve şiirlerini okudu.

Etkinlik şarkılar, türküler eşliğinde neşeli bir şekilde tamamlandı.