Artvin'den Haberler

ŞAVŞAT SAHARA YAYLASI BU YAZDA İLGİ GÖRMEYE DEVAM ETTİ

Sahara Yaylası İlimizin En Gözde Turizm Mekanlarından Biri Haline Geldi

Hayati Akbaş

ŞAVŞAT-Şavşat İlçe merkezine 17 kilometre mesafedeki Sahara Karagöl Milli Parkı içinde yer alan Sahara Yaylası birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmeye devam ediyor. Kamp ve Karavan Turizmi için ilimizdeki en uygun yerler arsında yer alan Sahara Yaylası son yıllarda kamp ve karavan turizmi için ilimizdeki en uygun yerler arasında yer alıyor. Bu yıl da yaz aylarında ilimize gelen yerli ve yabancı turistlerin en fazla uğrak yeri haline gelen Sahara Yaylası, gün geçtikçe daha fazla ilgi çekmeye devam ediyor.

Kamp ve Karavan Turizmi için Sahara Yaylası En Uygun Yerler Arasında!

Şavşat ilçe merkezine 17 kilometre mesafedeki Yalnız çam Dağları üzerinde yer alan ve görülmeye değer güzellikleri bünyesinde taşıyan Sahara Yaylası, kamp ve karavan turizmi için ilimizdeki en uygun yerler arasında.

Şavşat İlçe merkezine 17 kilometre mesafedeki Sahara Karagöl Milli Parkı içinde yer alan Sahara Yaylası birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmeye devam ediyor. Kamp ve Karavan Turizmi için ilimizdeki en uygun yerler arsında yer alan Sahara Yaylası son yıllarda kamp ve karavan turizmi için ilimizdeki en uygun yerler arasında yer alıyor.

Sahara Yaylası, Şavşat ile Ardahan arasında bulunan geniş otlakları ve soğuk suları ile Artvin’in önemli yaylaları arasında en çok rağbet görülen yaylalar arasında yer alıyor. Yer yer derin vadilerle bölünen Sahara Yaylası’nın eğim değer yüksek. Yerleşimin bulunduğu düzlük alan ise 1.700-1.800 metre yükseklikte. Bu kısım Sahara Yaylası biliniyor. Bölgede ladin ve köknar ağaçları yoğun olarak yer alıyor. Alt bölgelerde ise sarıçam ağaçları da orman örtüsünü zenginleştiriyor. Bu özelliklere sahip olan Sahara Yaylası turistlerin her yıl özellikle Temmuz ayı itibariyle kamp ve karavan turizmi için tercih edilen yerler arasında olma özelliği kazandı.

Öte yandan Sahara Yaylası ve Karagöl’ü korumak için kurulan Karagöl Sahara Milli Parkı, 1994 yılında milli park statüsüne alınmıştı.