Artvin'den Haberler

ŞAVŞAT’IN KURTULUŞ GÜNÜ KUTLANDI

 

ŞAVŞATIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 97.YILDÖNÜMÜ TÖRENLERLE KUTLANDI

Şavşat’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.

Hayati Akbaş

ŞAVŞAT-Şavşat’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlanırken daha önce 27 Şubatta kutlanan Şavşat’ın kurtuluşu bu yıl 9. kez 7  Martta kutlanarak eski günler yaşatılmaya çalışıldı.

Şavşat’taki kutlamalar Kaymakamlık önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması, Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kaymakam Emre Yalçın, tebrikleri kabul etti.

Kurtuluş coşkusu Hükümet konağı önünde yapılan etkinliklerle başladı. Tebriklerin kabulünden sonra, Kaymakam Emre Yalçın, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Şavşat Cumhuriyet Başsavcısı Yavuz Cengiz, Garnizon komutanı Jandarma Yüzbaşı Aytunç Ünsay, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran, Siyasi parti temsilcileri daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları, öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı

Daha sonra Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, günün anlam ve önemiyle ilgili konuşma yaptı. Öztürk,  konuşmasında Şavşat’ın düşman işgalinden kurtulması sürecini anlattı.

Öztürk konuşmasında; “Bugün serhat ilçemiz Şavşat’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümünü kutlamaktayız bütün Şavşat halkının Kurtuluş bayramını tebrik ederken hepinizi saygıyla selamlıyor ve hoş geldiniz diyorum.

Şavşat, dört  tarafı sıra dağlarla çevrili, yemyeşil tepelerinin yıldızlarla buluştuğu, buz gibi pınarlarının çağladığı coştuğu, üzerinde kültürlü insanların yaşadığı  görülmeye değer bir serhat ilçemizdir.

Yöremizde  93 Harbi olarak ta bilinen 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı ki  bu savaşta Rus kuvvetleri İstanbul’u işgale hazırlanırken sırf İstanbul işgal edilmesin diye Rusların diğer bütün istekleri Berlin antlaşması ile kabul edilmiştir ve Ruslar Osmanlıdan 1 milyar 400 milyon ruble tazminat istemiş bu parayı ödeyemeyen dönemin yöneticileri maalesef Artvin, Kars, Batum ve Ardahan Ruslara verilmiştir.

Yaklaşık 40 yıl bölgemiz Rus işgali altında kalmıştır ve bu yıllar çok çetin geçmiştir bağımsızlık vaadiyle Ermeniler ayaklandırılmış yöremiz halkını göçe zorlamıştır. Yöremizden göç edenler olduğu gibi göç etmeyenler Rus askerlerinin koruması altındaki ermeni çetelerinin zulmüne uğramıştır neticede 1917 Rusya’da ki Bolşevik İhtilali sonucu Ruslar bölgeden çekilirken Mondros Ateşkes Antlaşması ile bölge Ermenilere bırakılmak istenmiş TBMM Başkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir Paşa, Ermeni çetelerini işgal edilmiş doğu şehirlerimizden çıkarmış ve 7 Mart  1921’de Sahara mevkiinde gerçekleşen çatışmalar da da düşman komutanı Alaca Kamandar esir düşmüş ve düşman çeteleri ortadan kaldırılarak yöremiz kurtarılmıştır.

13 Ekim 1921’de TBMM ile Ermenistan arasında yapılan Kars antlaşmasıyla da bugünkü sınırlarımız çizilmiş ve o gün bugündür sınırımız değişmemiştir.

Bizler Şavşat halkı olarak Vatanımızı Devletimizi ve Cumhuriyetimizi savaşarak kazandık ne günümüzde ne de gelecekte bağımsızlığımızdan, Cumhuriyetimizden, taviz vermemizi hiç kimse beklemesin.

Ülkemiz üzerinde bizi birbirimize düşürmek için dış güçlerin çeşitli planlarını görmekteyiz bu planlara gelmemek için yeniden birlik ve beraberlik içinde hareket edecek ülkemize sahip çıkacağız.

Burada bulunun 7’den 70’e bütün Türk Gençleri, Büyük Önderimiz Atatürk tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti bizlere emanet edilmiştir onu koruyacak, yüceltecek ve sürdürecek bizleriz bu bilinçle hareket etmeli ve sorumluluğumuzu bilmeliyiz. Konuşmamı bu güzel günümüzü anlatan bir dörtlükle noktalamak istiyorum

Vatanın bağrına hançer dayandı
Bu Millette milli şuur uyandı
Esarete boyun eğmek ziyandı
Esareti kıran yiğit Şavşatlım

Kutlamalar okunan şiir ve ödül törenler ile sona erdi.

Törenler sonunda Şavşat Kaymakamlığı, Şavşat Belediyesi, Siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve Şavşat halkı tarafından Artvin’den Afrin’e selam sloganı ile ilçede araç konvoyu düzenlendi.