Artvin'den Haberler

ŞAVŞAT’TA “23. ULUSLARARASI KAR ÜSTÜ KARAKUCAK GÜREŞLERİ” YAPILDI

 

Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı Veliköy’de bu yıl 23’üncüsü düzenlenen Uluslararası Kar Üstü Karakucak Güreşleri yapıldı.

Hayati Akbaş

ŞAVŞAT-Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı Veliköy’de bu yıl 23’üncüsü düzenlenen Uluslararası Kar Üstü Karakucak Güreşleri yapıldı.

Artvin Valiliği, Şavşat Kaymakamlığı, Veliköy Muhtarlığı ve Veliköy Kültür ve Dayanışma Derneği iş birliğiyle bin 370 rakımlı köyde düzenlenen güreşlere, Artvin’in yanı sıra Rize, Ardahan, Kocaeli, Tokat, Erzurum, İstanbul, Sivas ve Samsun illerinden ve Gürcistan, İran, Ukrayna ile Azerbaycan’dan toplam 174 sporcu katıldı.

VALİ DOĞANAY’DAN,  “ARTVİN’DEN AFRİN’E SELAM” –

Artvin Valisi Ömer Doğanay, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’de organizasyon anlamında tek kar üstü karakucak güreşlerinin Şavşat’ta yapıldığını söyledi.

– Suriye’de “Zeytin Dalı Operasyonu’nu” başarıyla sürdüren Türk Silahlı Kuvvetlerine ‘Artvin’den Afrin’e’ selam ve dualar gönderen Doğanay,” Ata sporumuz karakucak güreşlerimizi kış mevsiminde güneşli ve güzel bir havada hep birlikte yaşatmanın onur ve gururunu yaşıyoruz. Bizler Valilik olarak bu ve benzeri geleneksel etkinliklere kültürümüzü yaşatmak adına her türlü maddi ve manevi desteği veriyoruz. Kar üstünde güreşmek ayrı bir meziyet ve güç ister. Bu güreşler tarihi asırlılar öncesine dayanıyor. Dünyada ve ülkemizde organize bir şekilde ilimizde yapılan kar üstü güreşleri bölge halkı ve izleyen herkes tarafından büyük beğeniyle takip ediliyor. Güreşlere yurt dışından da güreşçilerin katılıyor olması kaliteyi ve seyir zevkini artırıyor. Güzel bir etkinlik oldu. Başta sporcularımız olmak üzere etkinlikte emeği bulunanları kutluyorum” dedi.

Belediye Başkanı Öztürk ise ata sporu güreşi gündemde tutmak amacıyla organize ettikleri festivalin her yıl artan bir coşkuyla gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Güreş müsabakaları, 11 kategoride yapıldı. Finalde, Erzurum Büyükşehir Belediyesi adına güreşen sporculardan Hamza Köseoğlu ve Kenan Gör karşı karşıya geldi. Mücadeleyi kazanan Hamza Köseoğlu, başpehlivan oldu.

Kar üstünde gerçekleştirilen güreşlerde, 35 kiloda Artvin’den Tahsin Öztürk, 38 kiloda Gürcistan’dan Deria Zelikania, 42 kiloda Artvin’den Ahmet İke, 47 kiloda Artvin’den Yasin Öztürk, 55 kiloda Erzurum’dan Ahmet Polat, 60 kiloda Erzurum’dan Murat Olukman, 66 kiloda Erzurum’dan Mansur Bayoğlu, 74 kiloda Artvin’den Murat Aktel, 84 kiloda Erzurum’dan Adem Akbulut ve 96 kiloda ise Artvin’den Okay Köksal birinciliği elde etti.

Güreşçilerin zaman zaman kardan etkilenerek zor anlar yaşadığı müsabakalar sonucunda, 4 bin lirası başpehlivana olmak üzere 60 bin lira ödül dağıtıldı.

Kategorilerinde dereceye girenlere Vali Doğanay ve protokol tarafından madalya ve çeşitli hediyeler verildi.

Müsabakaları, Vali Ömer Doğanay, Şavşat Kaymakamı Emre Yalçın, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın ile vatandaşlar izledi.