Artvin'den Haberler

ŞAVŞAT’TA CİTTASLOW PAZARINA YOĞUN İLGİ

Cittaslow Pazarı ve Ahilik Haftası Kutlamaları İlçemizde Renkli Görüntülere Sahne Oldu

Hayati Akbaş

ŞAVŞAT-Şavşat Belediye Pasajı üzerinde gerçekleştirilen Ahilik Haftası ve Cittaslow kutlamalarına Şavşat Kaymakamı Musa Göktaş, Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, Şavşat Jandarma Bölük Komutanı Teğmen Alperen Doğanay, İlçe Emniyet Amiri Salim Özcan, Daire Amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Kutlamalarda, köy, mahalle ve yaylalarda üretilen organik ürünlerin sergilendiği pazar kuruldu. Köylerde kendi bağ ve bahçelerinde ve hayvanlarından üretmiş oldukları ürünleri Cittaslow pazarına indiren vatandaşlar satış gerçekleştirdi, gelir elde etti. Etkinliklerde, halk ozanı Aşık İbrahim Kara ve diğer şairler Şavşat konulu şiirler okudu. Protokol üyeleri ve vatandaşlar el ele halaylar çekerek yöresel oyun olan Atabarı oynadı.

Şavşat Kaymakamı Musa Göktaş, köylerden getirilen yöresel ürünlerin sergilendiğini belirterek, Hem lezzetli hem sağlıklı doğal organik ürünlerimizi ve yöre halkımızın el emeği göz nuru yapmış olduğu yöre kültürünü, yöre yaşamını anlatan el sanatlarını görmeye herkesi davet ediyoruz. Cittaslow unvanı kazanmak oldukça uzun ve zorlu bir süreç. Ama onu korumak daha da zorlu bir süreçtir. Biz de elimizden geldiği kadar bunu yapıyoruz ve buradan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Cittaslow unvanı ilçemize çok önemli değerler katmıştır. Artık ilçemiz kadını ile erkeği ile üretime yönelmiştir. Burada kadınların katılımlarını biraz az gördüm. Kadın üreticilerimizin de sayısını artırmamız gerekir. Bu üretimi yaparken de ürünlerin tamamının organik oluşu insan sağlığı içinde büyük fayda sağlamaktadır dedi.

Göktaş, “Geçen sene Şavşat Kaymakamlığına atandıktan sonra katıldığım ilk program bu programdı. O zaman çok beğenmiştim yine olduğu gibi muharrem ayıydı aşure dağıtmıştık. Hem Ahilik Haftasıydı hem de Cittaslow yöresel pazarıydı. Bu program gerçekten çok özel ve güzel program ahilik haftası esnaf ve sanatkarlığımızın birlik ve beraberliğini gösteriyor. Bunun için bu haftayı kutlamaktan çok büyük mutluluk duyuyoruz. Muharrem ayında aşure dağıtmakta bizim birlik ve beraberliğimizi ortaya koyuyor. Aşure bildiğiniz gibi tek tek düşündüğünüzde içine koyulacak malzemelerin birleştiğinde hiç birbirine yakışmayacağını düşünürsünüz tatlısı ekşisi birçok malzeme var ama birleştiğinde çok güzel bir tat ortaya çıkartıyor aşure. O yüzden de birlik ve beraberliğimizi en güzel özetleyen yiyecektir. Ahilik birlik ve beraberlik demek. Helalinden kazanmak demek. Kandırmamak demek. Emek vermek demek. Bizde emek veren layık bir şekilde işini yapan esnaf ve sanatkârlarımın her zaman yanındayız destekçisiyiz. Ahilik haftalarını kutluyoruz.

Sakin Şehir unvanı ilçemize çok şey katmıştır. Buradan sonrada katmaya devam edecek. İnşallah el birliği ile hem unvanımızı koruyacağız. Hem de unvanımızda sıkıntı yaratabilecek konularda hem kamu kurumlarımıza destek vereceğiz ve halkımız olarak elimizden geleni, yapacağız. Başta yöresel mimari ve yöresel ürünler olmak üzere gelenek ve göreneklerimize sahip çıkacağız. Sakin şehir unvanı bunun için önemli. Bu programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar da “Cittaslow Pazarını geliştirmek Ahilik kültürünü yeniden tanımak ve yaşamak ve Muharrem ayı nedeniyle bir aradayız. Ahilik bir ruh işidir zaman değişir kurallar değişir ancak yüzlerce yıllık kültür ve ruh içerisinde esnaf ve sanatkârların önemi hiçbir zaman değişmez Ahilik, ahlaklı ticaretin dürüst insan yetiştirmenin ticarette adaletin eşitliğin birleştiği noktadır. Bu duygularla tüm üreticilerimize esnaflarımıza sanatkârlarımıza halkımıza hayırlı bol kazançlar dilerim. İçinde bulunduğumuz Muharrem ayının da manevi değerlerini hep beraber düşündüğümüzde Ahilik kültürünün tekrar anlamak özümsemek ve topluma kazandırmak ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Gün birlik olma beraberlik olma günüdür yine bugün burada sahibi olduğumuz ve her geçen gün faydasını kentimizde artarak gördüğümüz Cittaslow felsefesinde önemli yeri olan yerel yöneticilerin oluşturduğu Cittaslow pazarına hep birlikte oluşturmuş durumdayız. Kentin doğasına esnafına kültürüne tarihine yemeklerini ürünlerine saygı duyarak sahip çıkarak geliştirilmesi sosyal ve ekonomik hayatın canlanması kentin ayakta kalması için şarttır. Bu nedenle Şavşat’ımız için markanın sürdürülebilirliği yolunda ilerliyoruz. Çocuklarımız için geleceğimiz için Kalkınma için bilgili bilinçli duyarlı olmak zorundayız. Sağlık huzurlu kardeşçe barış içinde birlikte yaşamak ve güzellikleri paylaşmak dileğiyle tüm üreticilerimize esnaflarımıza sanat yaralarımıza ve yerel ürünleri satın alarak üretimi destekleyen tüketici vatandaşlarımıza da teşekkür ediyor tekrar hayırlı kazançlar diliyorum. “dedi.

Şavşat Esnaf Odası Başkanı Ercüment Köksoy’da yaptığı konuşmasında, “Ahilik haftası kutlamaları ilçemizde de kutlanıyor olmasından memnunluk duyduk.

Ahilik Anadolu Selçuklu Devleti’nin son dönemleri ile Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemi arasında güçlenmiş esnaf örgütüdür. Şöyle ki Ahi teşkilatının tarihi kökenine yönelik çok sayıda görüş vardır. Bunlardan en çok kabul göreni 13. yüzyılda yaşayan Ahi Evran adlı kişinin Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden esnaf ve sanatkârları bir araya toplayarak örgütlenmesidir. Mesleki dayanışma Üzerinde Kurulu güzel ahlaka dayalı öğretimin bağlayan ihtiyaca göre sınırlayan sanat geliştirmeyi ve dünyaya bırakmayı hedefleyen ahlak ve terbiyeyi benimseyen sevgi saygı ve yardımlaşmayı öne çıkaran insan odaklı, kültürü benimseyen Ahilik felsefesi günümüz dünyasında Evrensel değerlerle tıpatıp aynıdır.

Esnaf ve Sanatkârlar olmak üzere Bizler Ahilik kültürünün taşıdığı Evrensel değerleri yaşayıp yaygınlaştırarak bizden sonraki nesillere miras bırakmak için özenle ve gayretle çalışmaktayız. Sayın kaymakamım dönemin Başbakanı Sayın Binali Yıldırım esnaf kurultayında devlet Ticaret yapmaz demişti. Bu vesile ile esnaf ve sanatkârlarımızın Ahilik kültürü haftasını kutluyor esnafımıza ve yerel işçiye sahip çıkılmasının özellikle istirham eder saygılar sunarım.” dedi.

Yapılan konuşmalar sonrası Türkiye’nin en yaşlı Halk Ozanlarından biri olan 95 Yaşında ki Aşık İbrahim Kara ve Şair Yalçın Yemiz, Avni Temiz, Taner Evran, Erkan Gündüz ve Nuri Aydın Şavşat konulu şiirlerini okudular.

Şavşat Belediyesi Halk oyunları ekiplerinin oyunları büyük beğeni kazanırken protokol üyeleri ve bütün vatandaşlar hep birlikte halay çekip horonlar oynadılar.

Halk ozanı Aşık İbrahim Karaya, şairlere ve Halk oyunları ekiplerine teşekkür belgeleri verildi.

Konuşmalar ve şiirlerin ardından aşure ikramı yapıldı. Aşure dağıtımını Kaymakam Musa Göktaş ve Belediye Başkanı Nihat Acar diğer görevlilerle birlikte dağıttılar.

Aşure ikramı sonrası Kaymakam Musa Göktaş ve diğer protokol üyeleri stantları gezerek sohbet ederek sorunlarını dinlediler.