Artvin'den Haberler

SÖNMEZ, “SAAT SESLERİNİ DUYDUKÇA MUTLU OLUYORUM”

SÖNMEZ, “SAAT SESLERİNİ DUYDUKÇA MUTLU OLUYORUM”

ARHAVİNİN RENKLİ SİMASI REŞAT SÖNMEZ 65 YILDIR AYNI HEYECANLA SAAT TAMİRCİLİĞİ YAPIYOR

Yaşamı boyunca mücadele eden Çaça lakaplı Reşat Sönmez sırasıyla kulüp yöneticiliği, siyaset. Oda başkanlığı esnaf sanatkârlar kooperatif ve dernek başkanlıkları yapmış kişi olarak her kesimden takdir alıyor.

Necmettin Numanoğlu

ARHAVİ-Arhavi’de herkes tarafından sevilen ve sayılan, renkli kişiliği ile tanınan Reşat Sönmez ilerlemiş yaşına rağmen hala saat tamirciliğine devam ediyor. Yaşamı boyunca her dalda başarılı çalışmalarıyla takdir toplayan Reşat Sönmez 1960’li yıllarda sanatçı Berkant ile sahne paylaşmış ve Çaça dansı ile ünlü olmuştu.

Arhavi ye yerleşen sönmez İlçe ’de derneklerde, siyasette kulüp yöneticiliği. Odabaşkanlığı esnaf ve sanatkârlar kooperatiflerde başkanlık ve yönetim kurulunda görev aldı. Emekli olduktan sonra çok sevdiği saat tamirciliğini sürdüren Sönmez müşterilerini güler yüzle karşılıyor.  Saatlere âşık olduğunu söyleyen Reşat Sönmez saat tamirciliğinin zor ancak zevkli bir meslek olduğunu söyledi.

SÖNMEZ, SAAT SESLERİNİ DUYDUKÇA MUTLU OLUYORUM

Sönmez, “Eskiden kurmalı saatler vardı.  Şimdi Pilli Saatler Var. Biz de onlara uyum sağladık.  Yeni teknolojiyle üretilen birçok saatin tamiri mümkün değil Şimdi telefonlarda bile saat var.  Bizim işlerin pek tadı kalmadı. Teknolojinin gelişmesiyle saat tamirciliğinin yok olacak meslekler arasına girmeye başladı” dedi.

Sönmez“Eski saatleri de özlüyorum onları tamir etmenin tadı çok başka.  Eskiden özellikle ramazan ayında işlerimiz çok yoğun oluyordu.  Artık meslekte çırak yetişmiyor ve meslekte bitme noktasına geldi. Şimdi bu dükkânıkendi imkânlarımla ayakta tutuyorum” diye konuştu.

SOSYAL ÇALIŞMALARIN HEP İÇİNDE OLDUM

Sönmez “Uzun yıllar Derneklerde kooperatiflerde spor camiasında, spor alanlarında ve siyasette çalışmalar içinde yer aldım ve başarılı işlere de imza attım. . 4 çocuk babasıyım.  Saat tamirciliğimin yanında Atmaca kuşuna ait şaksı ve Gaço kuşu ip ve kuşgözüyapıyorum Sağlığım el verdiği sürece saatlere ayar vermeye devam edeceğim”  dedi.