Artvin'den Haberler

TEŞEKKÜRLER ARTVİN

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Artvin Gazeteciler Cemiyeti Derneğine Ziyaretler Gerçekleşti!

Hayati Akbaş

ARTVİN-10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Artvin Gazeteciler Cemiyeti Derneği’ni başta Vali Yılmaz Doruk ve Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Yasin Başbay olmak üzere çok sayıda idareci ve yönetici ziyaret etti.

Artvin Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı Zeki Alkan cemiyet ve cemiyet üyelerine her zaman destek verdiğini belirterek böylesine anlamlı günde bir arada oldukları için de teşekkür etti.

Alkan burada yaptığı konuşmasında: “Yeri geldiğinde fiziksel ve duygusal olarak çok zor şartlarda çalışmak zorunda kalan basın mensuplarının yaptıkları işten beklediği tek kazancın maddiyat olmadığı, sadece hayatını geçindirmek ya da daha çok kazanmak olmadığı,  yapılan için manevi boyutlarının da bulunduğu, her ortamda canı pahasına verilen uğraştan bellidir.  En doğru haberi halka ulaştırmak için verilen emek ve çaba, paylaşılan fikirler ve duygular ile mesai saatlerinin pek de söz konusu olmadığı bu meslekte kazanılan manevi zenginliğin, ne kadar çok insana ulaşılırsa o oranda arttığına inanıyorum. Herkesi daha çok gazete daha çok dergi okumaya, okurken de edinilen bilgiler kadar o bilgilerin bize nasıl ulaştığını bir kez düşünmeye davet ediyorum. Çağımızın en dinamik mesleklerinden biri olan ve zamanla yarışan basınımızın, insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak gibi çok yönlü bir görevi vardır. İlimizde de bu önemli göreve katkıda bulunan, yerel ve ulusal basının temsilcileri olan değerli basın mensuplarımız, yurttaşlarımızın gözü, kulağı, sesi olma ve kamuoyunun haber alma hakkına katkıda bulunma görevini ilkeli, tarafsız, sorumlu gazetecilik anlayışı içerisinde başarıyla yerine getirmektedir ve getirmeye devam edecektir. İlimizde de faaliyette bulunan yerel gazete, dergi, radyo ve televizyonlarımız ve ulusal ajanslarımızın temsilcileri sadece ilçemize değil, internet aracılığı ile tüm dünya ya ulaşan güçlü basınımız tüm hemşerilerimizin ve Artvin halkı için gurur kaynağıdır. Dünya ile paylaştığımız bu zenginlik Artvin’imiz için büyük bir avantaj ve kazanımdır. Gazetecilere ekonomik ve sosyal imkanlar sağlayan ve 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe giren 212 sayılı yasanın kabulü nedeniyle ilan edilen Çalışan Gazeteciler Gününü kutlarken, görevi başında hayatlarını kaybeden basın şehitlerine bir kez daha Allahtan rahmet diler,  medyamızın tüm fikir işçilerine en içten sevgi ve selamlarımı sunarım” ifadelerini kullandı.

Gün boyunca ziyaretlerin gerçekleştiği dernekte gazeteciler günün anlam ve önemine ilişkin kendilerini ziyaret eden misafirleri bilgilendirerek hoş sohbetlere imza atmış oldular.

AK Parti İl Başkanı Tahtalı AGC’ye Ziyaret Gerçekleştirdi

AK Parti İl Başkanı Fatih Tahtalı ve beraberindekiler 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde de Artvin Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı Zeki Alkan ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret ederek, gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Artvin Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı Zeki Alkan da ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek bir süre önce AK Parti İl Başkanı olan Fatih Tahtalı ’ya çalışmalarında başarılar diledi.

Eğitim-Bir-Sen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü Kutladı

Eğitim-Bir-Sen Artvin Şube Başkanı İbrahim İnce ve yönetim kurulu üyeleri de her yıl olduğu gibi böylesine anlam teşkil eden 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde de Artvin Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı Zeki Alkan ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret ederek, gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Artvin Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı Zeki Alkan Eğitim-Bir-Sen Artvin Şube Başkanı İbrahim İnce ve yönetim kurulu üyelerine ziyaretleri için teşekkürlerini belirtti.

AK Parti Kadın Kollarından AGC’ye Ziyaret!

AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Gülser Güray ve beraberinde ki partililer de Artvin Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı Zeki Alkan ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret ederek, gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladılar.

Çoruh Kız Öğrenci Yurdu Müdürü Aysun Anlaş ve Öğrencilerden Anlamlı Ziyaret

Çoruh Kız Öğrenci Yurdu Müdürü Aysun Anlaş ve beraberindeki öğrenciler de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak tarafsız haberlere imza atmayı başaran siz değerli gazetecilerimize bir kez daha teşekkür ederiz ifadelerini kullandılar. Artvin Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı Zeki Alkan;  “Böyle bir günde öğrenciler tarafından hatırlanmak bizler için çok önemli. Ziyaretiniz için ayrıca çok teşekkür eder ve eğitim hayatınızda başarılar dilerim” dedi.

My Garden organizasyon LTD.ŞTİ Gazetecilerin Gününü Kutladı

My Garden organizasyon LTD.ŞTİ sahibi ufuk karacan ve beraberindekiler de AGC’yi ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. Başkan Alkan da göstermiş oldukları ziyaret için Karacan’a teşekkürlerini sundu.

Nanna Pastanesinden Gazetecilerin Ağzını Tatlandıran Ziyaret

Nanna Pastaneleri Artvin Şubesi Müdürü Selim Pirinç Artvin Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı Zeki Alkan ve yönetim kurulu üyelerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak; “10 Ocak 1961 tarihinde 212 sayılı kanunun yürürlüğe girerek, basın mesleği icasında emek veren basın mensuplarımızın haklarını düzenleyen ve “ Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kabul edilen bu özel günü hep birlikte kutlamaktayız.  Demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından biri de bağımsız basındır. Çağımızın dinamik mesleklerinden biri olan gazetecilik, ideal manada haberin doğrusunun insanlara ulaşmasını sağlamak gibi anlamlı bir misyonu içermektedir. İletişim çağının hayatımızın her noktasına sirayet ettiği günümüzde bu anlayışla görev icra eden tüm basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en samimi duygularımla kutlarım.” Dedi.

Artvin Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı Zeki Alkan’dan Teşekkür!

Artvin Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı Zeki Alkan Ve Yönetim Kurulu Üyeleri10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü nedeniyle cemiyeti ziyaret edenlere saygılarını ve teşekkürlerini ifade ettiler.

Artvin Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı Zeki Alkan gün boyu devam eden ziyaretlerin sonunda şu açıklamayı yaptı: “Yoğun işleri nedeniyle cemiyete gelemeyerek böylesine anlamlı bir günde Artvin Gazeteciler Cemiyeti Derneği’ne unutmayıp ince davranış sergileyerek çiçeklerini gönderen değerli dostlarımız CHP İl Genel Meclis Üyesi Zafer Gülenç’e, CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Emre Altıparmak’a, S.S. 1 Nolu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Müfit Öztürk ve yönetimine teşekkür ederiz.” dedi.

Alkan, 10 Ocak çalışan Gazeteciler günü nedeniyle bizleri arayan soran desteklerini esirgemeyen tüm meslektaşlarıma bir kez daha teşekkür ederim diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Çalışan Gazeteciler Günü Anlam ve Önemi

1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasa’nın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar. Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla Sendika binası önünde toplanarak Vilayet’e kadar bir yürüyüş yaptılar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise Sendika’nın öncülüğünde, BASIN adıyla kendi gazetelerini 11–12–13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar.

O tarihten sonra 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, “Bayram” olmaktan çıkarıldı ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılmaya başladı.  Basın deyince, gazeteler, televizyonlar, radyolar, dergiler ve yazılı haber bültenleri aklımıza gelir değil mi? organları olmasaydı Edirne’deki veya Kars’taki bir olaydan nasıl haberimiz olabilirdi? Hatta “Dünya Kupası” maçlarını anında izleyebilir miydik? Peki, ülkemizden binlerce kilometre uzakta olan Avustralya’daki veya Almanya’daki bir olaydan hiç haberdar olabilir miydik? Dünya’da ve ülkemizde yaşanan olaylardan basın-yayın organları aracılığıyla çok kısa bir süre sonra haberdar oluruz.

Gazeteciler Günüyle, basın organlarının yayın yapma ve halka bağımsızca haber verme özelliğine dikkat çekilmesi amaçlanmaktadır.