Artvin'den Haberler

TRABZONSPOR FUTBOL OKULUNDAN MİNİKLERE TURNUVA

Artvin’in Borçka ve Hopa ilçelerinde 1-5 Temmuz tarihlerinde 11, 12, 13 ve 14 yaş altı kategorilerinde 23 Trabzonspor futbol okulundan toplam 54 takımın katılımıyla şenlik içinde  Borçka İlçe Stadında  töreni başladı.

Hayati Akbaş

BORÇKA-Artvin’in Borçka ve Hopa ilçelerinde 1-5 Temmuz tarihlerinde 11, 12, 13 ve 14 yaş altı kategorilerinde 23 Trabzonspor futbol okulundan toplam 54 takımın katılımıyla şenlik içinde  Borçka İlçe Stadında  töreni başladı.

Trabzonspor Borçka Futbol okulunun ev sahiplinde bu yıl ikincisi düzenlenen turnuvanın açılış töreninde konuşan Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker, bu turnuvaya ilçe olarak ev sahipli yapmaktan mutluluk duyduklarını kaydederek, turnuvanın ilçe olarak uzun zamandır bu turnuvaya hazırlandıklarını söyledi.

Türker, “ İstedik ki ülkemizin dört bir yanından gelen misafirlerimiz burada futbolun zevkine varırken doğal ve turistlik güzelliklerimizde gezip görsün. Tüm spor tesislerimizi çocuklarımızın hizmetine sunduk. İmkanlarımız dahilinde en iyisini yapmaya çalıştık” dedi.

Borçka’nın bireysel sporlardı Türkiye ve Avrupa Şampiyonları çıkaran bir ilçe olduğunu kaydeden Türker, “ Borçka bir spor şehri buradaki turnuvada boy gösterecek çocuklarımız gelecekte Trabzonspor’a ve Türk Futboluna en iyi şekilde hizmet edeceğine inanıyorum.” dedi.

Turnuvaya Türkiye’nin değişik şehirlerinde bulunan 23 Trabzonspor futbol okulunun 54 takımın katıldığını dile getiren Türker, “Toplam 627 sporcu evladımızın 118 karşılaşmasına şahitlik edeceğiz.  Bu turnuvanın asıl amacı Trabzonspor Futbol okullarının bir araya gelerek Trabzonspor sevgisi ve spor ruhunu geliştirmesi, hem de kardeşlik bağlarının güçlendirilmesidir” diye konuştu

Trabzonspor Eski Kulübü Başkanı Özkan Sümer de açılışta yaptığı konuşmada, çocuklar sporla hale geldiğini söyledi.

Borçka’da böyle bir turnuvanın yapılmasından son derece mutlu olduğunu ifade eden Sümer, sporculara ve velilere yönelik yaptığı konuşmada, şunlar söyledi:“Çocuklar bazında futbolu sportif başarı doğrultusunda bir araç olarak görmek yanlışından kurtulalım. Bir araştırmaya göre futbol çocuk gelişiminde kişilik sosyal, kültürel gelişimin yanında girişimcilik ve yaratıcılık yönünde de takım sporlarında da bir numara. Ne yazık ki ülkemizde futbol bu değerine ulaşabilmiş değil. Buradaki etkinlik ülkemizdeki çok nadir etkinliklerinden bir tanesi. Burada Trabzonspor olarak ulusal manada da bir örnek olmak istiyoruz. Burada çok güzel bir enerji var. Bu enerjiyi doğru yönetmek ayrı bir kabiliyet buna ihtiyacımız var. Aksi takdirde bu çocukları sadece eğlendirmek noktasında bir organizasyon tertip etmiş oluruz. Bu bakımdan da daha sorumlu ve bilinçli yaklaşma önerisinde bulunuyorum. Çocuklar doldurulacak vazo değil, tutuşturulacak ateştir.”  dedi.

Açılışta, Borçka Belediye Başkanı, ErcanOrhan, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Bahattin Yetim ve Trabzonspor Borçka Futbol Okulu kurucusu Osman Genç’te bir konuşma yaptı.

Törende Artvin Livane Mehter Takımı ile Borçka Halkoyunları ekipleri kısa birer gösteri sundu.

Tören turnuvanın hazırlanmasında emeği geçen kişilere plaketlerinin verilmesinin ardından sona erdi.

Açılış törenine Artvin  Valisi Yılmaz Doruk, Murgul Kaymakam’ı Mustafa Uğur Özerden Arhavi Kaymakamı Hasan Ongu, Trabzonspor Futbol Okulları Koordinatörü Necati Özçağlayan, bazı kurum müdürleri, sporcular vatandaşlar katıldı.