Artvin'den Haberler

VALİ DOĞANAY, TUREB BAŞKANI APALI’YI KABUL ETTİ

 

Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt’un daveti üzerine kente gelen Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Ahmet Zeki Apalı’yı kabul etti.

Hayati Akbaş

 ARTVİN-Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt’un daveti üzerine kente gelen Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Ahmet Zeki Apalı’yı kabul etti.

TUREB Başkanı Apalı, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, Artvin Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sedat Ali Öktem’i makamında kabul eden Vali Doğanay, TUREB’in çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Doğanay, daha sonra TUREB yöneticileri ile Artvin’in turizmden hak ettiği payı alabilmesine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren Vali Doğanay ise Artvin’in bağrında barındırdığı tarihi, kültürü ve doğal güzellikleriyle ekoturizmin ve doğa turizminin keşfedilmemiş başşehri olduğunu söyledi.

Doğanay, Valilik olarak, kentin marka değerini yükseltmek, turizm potansiyelini artırmak ve turizmden hak ettiği payı alabilmesi için çaba gösterdiklerini söyledi.

TUREB Başkanı Apalı ise, Artvin’in başta Doğu Karadeniz Bölgesi olmak üzere Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinden birisi haline getirmek için Artvin Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte birtakım çalışma içerisinde olduklarını söyledi.

Başkan Apalı, “Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt’un daveti üzerine kente geldik. Birlik olarak bizimde bölge ile alakalı bir takım çalışmalarımız vardı. Sayın Başkanımız Seçkin Kurt ve yönetim kurulu üyeleri de bizim düşüncelerimizle aynı yönde olduğunu görünce birlikte çalışama kararı aldık. Artvin’de ne tür turizm faaliyetleri yapılabilir, kentin hangi yönleri ön plana çıkartılabilir, avantajları ve dezavantajları nelerdir, bunları yerinde görerek planlama yapmak istiyoruz.  Bugünde Sayın Valimizi ziyaret ederek turizm konusundaki düşüncelerimiz ve projelerimiz hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Sayın Valimiz de bizlere her türlü destek vereceğini söyledi” dedi.

Karadeniz Bölgesinde Artvin’in eko turizmde bir marka olması için çaba gösterdiklerini belirten Apalı,” Artvin’in geleceğinin eko turizmde olduğunu düşünüyoruz. Kentin, uzun vadede tek çıkış noktası eko turizmdir. Halkla iç içe turizmdir.  Biz eko turizmi bu bölge için olmazsa olmaz diye düşünüyoruz. Kamuoyunda eko turizm deyince ekolojik ürünlerin sunulup pazarlandığı şeklinde bir turizm anlayışı zannediliyor. Bu durum böyle değildir. Tarihinizi, doğanızı, yemek kültürünüzü, şivenizi, kılık kıyafetiniz koruyarak ve yaşadığınız ortamları biraz rehabilite ederek turizmden faydalanabiliriz. büyük grupların kitleler halinde turizm gelip gittiği değil, daha az, öz insanların turizm faaliyetlerine katıldığı çok çeşitli alternatifleri olan yürüyüş programlarından kampçılık, köy hayatını yaşama, çay toplama gibi alternatif turizm faaliyetinin öne çıkmasını düşünüyoruz ve bu yönde de halkın eğitimlerden geçirilerek işbirliği içerisinde birtakım projeler geliştireceğiz” diye konuştu.

Dünyanın en büyük meslek kuruluşlarının birisi olduklarını belirten Apalı,” Birliğimiz bünyesinde 11 bine yakın belgeli rehberi barındırıyor ve 38 farklı dili konuşabiliyorlar. Bizler bu bölge için elimizi taşın altına koyacağız ve şehrin turizmden hak ettiği payı alabilmesine katkı sunmak istiyoruz” dedi.

Ziyarette, Artvin Valiliği ile Turist Rehberleri Birliği işbirliğinde ilde belgeli rehber yetiştirmesi amacıyla bir kurs açılması kararlaştırıldı.

Gayet olumlu ve verimli geçen ziyaretin sonunda Apali, orijinali Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinde bulunan “Hitit Kurs’u” plaketini Doğanay’a hediye etti.