Artvin'den Haberler

VALİ DOĞANAY VE EŞİ ESMA DOĞANAY’DAN HOPALI ENGELLİ 3 KARDEŞİ ZİYARET ETTİ

Artvin Valisi Ömer Doğanay ile eşi Esma Doğanay, Gönül Elçileri Projesi kapsamında Hopa ilçesinde yaşayan kas hastası yürüme engelli 3 kız kardeş ve ailesini ziyaret etti.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Valisi Ömer Doğanay ile eşi Esma Doğanay, Gönül Elçileri Projesi kapsamında Hopa ilçesinde yaşayan kas hastası yürüme engelli 3 kız kardeş ve ailesini ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile 81 ilin valisinin eşleri tarafından yürütülen Gönül Elçileri Projesi kapsamında, Vali Doğanay ve eşi Esma Doğanay ilçeye bağlı Sugören köyü Zennat mahallesinde ailesiyle birlikte yaşayan kas hastası Büşra (28), Kübra (24), Şükriye Çelik (15) kardeşler ile babası İsrafil, annesi Züleyha Çelik’i evlerinde ziyaret etti.

Engelli 3 kız kardeş ve ailesi ile sıcak ve samimi bir ortamda bir süre sohbet eden Vali Doğanay, 2002 yılından sonra devletin ve hükümetin engellilere ve ailelerine birçok hak ve kolaylıklar tanıdığını söyledi.

Türkiye’de 2002 yılından bu yana engellilerle ilgili çağ atılacak adımlar atıldığını belirten Doğanay, şunları kaydetti: “Engelli kardeşlerimize pozitif ayrımcılık getirildi. Bu yasal düzenlemeler engellilerimiz için gerçekten gurur vericidir. Milletim adına bu düzenlemeyi yapan herkese, başta Sayın Cumhurbaşkanımıza ve ekibine buradan Türk milletinin bir ferdi olarak şükranlarımı arz ediyorum. Dolayısıyla 365 gün sizlerle beraber olmamız lazım. Bunu bilmenizi istiyorum. Artvin Valiliği olarak her zaman sizlerin yanındayız ve olmaya da devam edeceğiz.”

Doğanay, devletin kapılarının her zaman engelliler ve ailelerine sonuna kadar açık olduğunu belirterek, “Valilik olarak engelli vatandaşlarımızın her zaman yanındayız. Engelli vatandaşlarımızın hayatta karşılaştıkları sorunları çözmek için gayret gösteriyoruz.” dedi.

-Aile ziyaretten memnun

İzmit depremin ardından memleketi Artvin’e göç ettiğini belirten engelli babası İsrafil Çelik, “Büyük kızım yaklaşık 4 ay önce Artvin Valimizle görüşmek için telefonla randevu istedi. Talebimiz hemen karşılandı ve valimiz bizleri makamında kabul etti. Çok mutlu olduk. Kızlarımın vali beyle tanışma hayali gerçek oldu. Bizlerle çok sıcak karşıladı ve sorunlarımızla yakında ilgilenerek çözüme kavuşturdu. Valimiz ziyaretimizde bizleri evimizde ziyarete geleceğinin sözünü vermişti. Bugünde çat kapı yaparak evimizde değerli eşiyle birlikte ziyaret etti. Ailece çok mutlu olduk. Devletimizin değerli valisini ve eşlerini evimizde ağırlamaktan dolayı çok mutlu olduk. Yaklaşık bir saat kadar sohbet ettik. Çocuklarımın ihtiyaçları konusunda yardımcı olacağını söyledi.” diye konuştu.

-Engelli kızın kamudaki iş talebi karşılanacak

Ailenin üniversite mezunu en büyük kızı Büşra Çelik’in kamuda işe yerleştirilmesi talebini değerlendiren Doğanay, “Ailenin yanında cep telefonundan İŞKUR Müdürünü arayarak kızımın bir işe yerleştirilmesi konusunda talimat verdi. Kızım çok duygulandı ve mutlu oldu. Allah başımızdan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Sayın Valimiz Ömer Doğanay’ı eksik etmesin. Devletimiz ve hükümetimiz özellikle son 16 yılda engellilere ve ailelerine çok değer veriyor. Eskiden bizleri kimse hatırlamaz ve ilgi göstermezdi. Rabbim devletimizden, hükümetimizden ve valimizden razı olsun. Bizleri her zaman hatırlıyor” dedi.

-Hopa selinde evleri yıkıldı

Hopa ilçesinde 2015 yılında yaşanan sel ve heyelanda evlerinin yıkıldığını anlatan Çelik,” Hayatımızda birçok olumsuzluklar yaşadık. İzmit depremi gördük, 3 kızım kas hastalığına yakalandı ve yürüyemiyorlar. 24 Ağustos’ta ilçemizde yaşanan sel ve heyelanda evimiz yıkıldı. Çocuklarımı son anda evden çıkarmayı başardım. Her şeye rağmen yaşam devam ediyor. Nefes aldığımıza şükür ediyoruz” diye konuştu.

Ziyaret sonunda Esma Doğanay engelli kız kardeşlere çeşitli hediyeler verdi.