Artvin'den Haberler

VALİ DORUK, BORÇKA’DA 2 MİLYON TL’YE MAL OLAN BUTİK OTELİN AÇILIŞINI YAPTI

 

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Borçka ilçesinde bazı ziyaret ve açılışlarda bulundu.

 Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Borçka ilçesinde bazı ziyaret ve açılışlarda bulundu. Vali Doruk, Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker, Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş, Tarım ve Orman Müdürü Dursun Okur, Çevre ve Şehircilik Müdürü Murat Cavunt, Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, Borçka Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Eşref Merttürk, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, Borçka ilçesine bağlı Aralık köyünde yapılan Lapera Butik Otel’in açılışını kurdele keserek gerçekleştirdi.

Açılışta konuşan Vali Doruk, butik otelin bölge turizmine büyük katkı sağlayacağını belirterek, kentin geleceğinin turizm ve eğitimde olduğunu söyledi.

Lapera Butik Otelin sahipleri Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, Aralık Köyü Muhtarı Şenol Taban ile Hopalı iş adamı Hayrettin Peker’e teşekkür eden Doruk  “Devletimizin ve hükümetimizin hibe destekli projeleri girişimcilerimize büyük katkı sağlıyor. Bugün açılışını yaptığımız butik otel işletmecileri Tarım ve Orman Bakanlığının kırsal kalkınma teşvik hibe programlarından faydalandılar. Bir milyonluk proje maliyetinin yaklaşık 400 bin lirasını hibe olarak aldılar. İlimizde yaşayan 3 girişimci bir araya gelerek sermayelerini birleştirip turizm kenti ilimize yakışır geleneksel mimariye uygun butik otel kazandırdılar. Nihayetinde bu yatırım milli bir sermayedir. Bu ülkenin, bu devletin kaynaklarıdır. Bu kaynakları iyi kullanarak başta ülkemiz olmak üzere ilimizin turizmine katkı sunmanın gayreti içerisinde olmalıyız. Otelimiz hayırlı ve uğurlu olsun. Bol kazançlar diliyorum” diye konuştu.

Vali Doruk ve beraberindekiler, oteli gezerek otelin ortaklarından olan Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı da olan Osman Akyürek’ten bilgi aldı.

Akyürek ise, 65 yatak kapasiteli otelin geleneksel yöre mimarisine uygun olarak inşa edildiğini ve yaklaşık 2 milyon liraya mal olduğunu söyledi.

Öte yandan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce açılan ev pansiyonculuğu kursunu başarıyla tamamlayan 24 kursiyere sertifikaları Vali Doruk ve protokol üyelerince verildi.

-Sınır karakoluna ziyaret

Vali Doruk ardından Muratlı köyünde bulunan ve Gürcistan’a yaklaşık 100 metre mesafedeki Muratlı Piyade Hudut Takım Komutanlığında incelmelerde bulundu.

Muratlı Piyade Hudut Takım Komutanlığı sahasını gezdikten sonra burada vatani görevini ifa eden Mehmetçiklerle bir süre askerle sohbet eden Vali Doruk, hayırlı vazife dileklerinde bulundu.

-Köylülerin sorun ve taleplerini dinledi

Daha sonra Muratlı Köyü Muhtarı Şenol Taban ve köylüler ile kahvede bir araya gelen Doruk, köylülerin talep ve sorunlarını dinledikten sonra geç saatlerde ilçeden ayrıldı.