Artvin'den Haberler

VALİ DORUK, “SAKİN ŞEHİR” ŞAVŞAT’TA MUHTARLARIN SORUNLARINI DİNLEDİ

 

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, İçişleri Bakanlığınca başlatılan uygulama kapsamında “Sakin Şehir” unvanlı Şavşat ilçesinde köy ve mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Valisi Yılmaz Doruk, İçişleri Bakanlığınca başlatılan uygulama kapsamında “Sakin Şehir” unvanlı Şavşat ilçesinde köy ve mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi.

Şavşat Kadın Yaşam Merkezi’nde düzenlenen toplantıda, ilçedeki 65 köy ve 3 mahalle muhtarları ile beraberindeki kamu kurum ve kuruluşlarının amirleriyle bir araya gelen Vali Doruk, muhtarların köylerinde yaşadıkları sorunları ve taleplerini dinledi.

Vali Doruk, burada yaptığı konuşmada, her ay farklı bir ilçede periyodik olarak muhtarlarla bir araya geleceğini kaydederek, “Bu toplantılarımızda sizlerin sorunlarınızı birim amirlerimizle birlikte, dinleyerek çözüm üreteceğiz. Köy ve ilçe ziyaretlerimizde bireysel olarak yapıyorduk, ama bu uygulamayla sizleri de bir araya getirerek sorunları yerinde çözmeye çalışacağız” dedi.

Ülke olarak seçim arifesinde olunduğunu anımsatan Vali Doruk, seçimlerin, sağlıklı ve huzur ortamı içinde geçmesinde muhtarlara da görevler düştüğünü belirterek, “ Huzurlu bir seçim ortamı için sizlerin yerelde ki, riyasetiniz ve önderliğiniz önemli. Artvin ilimizde bir olumsuzluk beklemiyorum. Küçük hesaplarla demokrasi şöleni seçimlere gölge düşürmeyelim. Sizler de bizler gibi kamu görevlisisiniz. Birçoğunuz tekrar seçimlerde adaysınız. Seçimlerin huzurlu geçmesi için sizlerden ekstra bir olgunluk bekliyoruz. Köylülerimize en iyi şekilde hizmet etmeye gayret gösterdiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

-KÖYDES köylülerin yaşam kalitesini ve refah seviyesini artırdı-

Son yıllarda hayata geçirilen KÖYDES projeleri ile köylülerin yaşam kalitesi ve refah seviyelerinin artmasına büyük katkı sağladığını belirten Doruk, “Artvin özelinde baktığımızda, ilimizin her köşesi şantiye görünümünde. Sanayiden ulaşıma, eğitimden sağlığa hemen hemen her sektörde büyük çaplı yatırımlar var. Artvin sahip olduğu potansiyelle tüm bu yatırımları hak ediyor. Çok zor bir coğrafyaya sahip olan ilimiz aynı zamanda geniş bir yol ağına sahip. Bu coğrafyada hizmeti getirmekte elbette zor olmaktadır. Takdir edersiniz ki son 16 yılda ilimiz kamu yatırımlarından özellikle KÖYDES projeleri kapsamında en çok payı alan ilk 5 il arasına girmektedir. Göreve başladıktan sonra ilk muhtarlar toplantısını, Cittaslow unvanı almış bir ilçemizden yapmak istedik. Burada Muhtarlarımızın ilçe özel idaresi, belediyesi ile diğer kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte koordineli çalışıyor olduğunu görmek beni mutlu etti.” dedi.

Köylülerin sorunlarını en yakından bilen, alanı çok iyi tanıyan ilk kademe devlet görevlilerinin muhtarlar olduğunu ifade eden Vali Doruk, “Bu yönüyle muhtarları ben mesai arkadaşım olarak tanımlıyor ve fikirlerini önemsiyorum. Halkımızın huzuru güveni ve mutluluğunun yanı sıra kamu yatırımlarından en iyi. Şekilde faydalanmasını çok önemsiyoruz. Bugün onun için burada kaymakamımız, belediye başkanımız ve ilimizde görev yapan il müdürlerimizi de buraya getirerek sorunları hep beraber birinci ağızdan dinlemek istedik. Halkımız en iyi hizmeti hak ediyor. Elbette bu zor coğrafyada bazı sıkıntılar olacaktır. Yaptığımız yollar bozulacak, heyelanlar olacak kamu yöneticileri olarak bizler bıkmadan usanmadan tekrar yapacağız. Köylümüze ve halkımıza en iyi hizmeti sunmanın gayreti içerisinde olacağız.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk ise “Sakin şehir (Cittaslow) unvanına sahip olan ilçemiz son yıllarda büyük kamu yatırımları almıştır. Bu konuda vatandaşımız ile devlet yetkililerimiz arasında kurmuş oldukları bu köprü çok çok önemlidir. Bizlerle bu toplantıyı gerçekleştiren Sayın Valimize ve beraberinde teşrif eden bütün kamu kurum ve kuruluşları idarecilerimize ve muhtarlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yaklaşık 2 saat süren toplantıda köy ve mahalle muhtarları tek tek söz alarak köylerinde yaşadıkları sorunlarını dile getirdi.

Muhtarlar özellikle köy ve mahalle yolları, yayla yolları içme ve sulama suları, elektrik nakil hatları, kanalizasyon sorunları ile özellikle çevre illerden bahar aylarında otlaklarına getirilen küçükbaş ve büyükbaşlar konusunda yaşadıkları sorunları dile getirdi.

Muhtarları tek tek dinleyen Vali Yılmaz Doruk, muhtarların her anlattığı konu ile ilgili daire müdürünün bilgi vermesini istedi.

Toplantıya, Artvin Valisi Yılmaz Doruk’un yanı sıra İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Albay Hacı Mete Özbek, Şavşat Kaymakamı Musa Göktaş, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, DSI 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak, İl Genel Sekreteri Orhan Yazıcı, İl Mahalli İdareler Müdürü Filiz Özdemir ile  bazı daire müdürleri katıldı.

-Kamu yatırımlarını inceledi-

Vali Doruk ve beraberindekiler daha sonra ilçede yapımı son aşamaya gelen spor salonu inşaatı ile onarımı yapılan bazı okullarda incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.