Artvin'den Haberler

VALİ DORUK29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI YAYINLADI

Artvin Valisi Yılmaz Doruk Cumhuriyetin 96’nci kuruluş yıl donumu nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Valisi Yılmaz Doruk Cumhuriyetin 96’nci kuruluş yıl donumu nedeniyle bir mesaj yayınladı. Vali Doruk mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Aziz milletimiz tarih boyunca hür ve onurlu yaşamaktan asla taviz vermemiştir. 1071 Malazgirt’ten 15 Temmuza uzanan yolda istiklaline yönelik uğradığı saldırılara karşı kazandığı şanlı zaferler bunun en açık ispatıdır.

96 yıl önce asil milletimizin kahramanlığı ve fedakârlığı ile kazandığımız İstiklal Harbi bu zaferlerden birisidir. Bugün bin bir emekle kurduğumuz Cumhuriyetin 96. Kuruluş yıldönümünü kutlamanın gururunu ve heyecanını yaşıyoruz.

29 Ekim 1923 tarihinde ilan ettiğimiz Cumhuriyetimiz bu topraklardaki bin yıllık varlığımızın yeni bir heyecanla teyididir. Bizleri esarete mahkûm etmek isteyen yedi düvele karşı sapasağlam ayakta olduğumuzu haykırışımızın adıdır Cumhuriyet.

Türkiye Cumhuriyeti 96 yıldır yaşattığımız ve inşallah uzun asırlar boyunca yaşatacağımız son devletimizdir. Kadim gaza anlayışımız ve sarsılmaz irademiz bin yıldır bu topraklarda hüküm sürmemizin temelini oluşturmaktadır.

Bu anlayış ve irade milletimizin özünde hala mevcuttur. Kahraman Mehmetçiğimizin Barış Pınarı Harekâtındaki başarısı da bunun en güzel ispatıdır.

“Doğduğundan beridir istiklale âşık” olan böylesine onurlu ve kahraman bir milletin mensubu olmakla ne kadar iftihar etsek azdır.

Bu yıl aynı zamanda bu topraklardaki ilk devletimiz olan Anadolu Selçuklu Devletinin de kuruluşunun 944.üncü yılıdır. Dünyada aynı coğrafyada kesintisiz bir devlet geçmişine sahip pek az millet vardır.

Bu yüzden Anadolu’muz medeniyetin beşiğidir. Bugün dünyanın referans aldığı birçok beşeri ve ilmi kavramında kaynağıdır. Sahip olduğumuz bu eşsiz mirasın farkındayız. Bu yüzden son devletimiz olan Türkiye Cumhuriyetini korumak ana görevimizdir. 2023,2053 ve 2071 vizyonlarıyla ülkemizi daha da ileriye taşımak için hiç durmadan çalışacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyet Bayramımızın 96. yılını kutluyorum.

Başta Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları vatan kılarak bizlere böylesine güzel bir ülke armağan eden tüm aziz şehit ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle yâd ediyorum”.