Artvin'den Haberler

VALİ YILMAZ DORUK HOPA VE SARP’TA BİR DİZİ İNCELEMEDE BULUNDU

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Türkiye’nin Gürcistan sınırındaki Kafkasya ve Orta Asya’ya açılan en önemli sınır kapılarından olan Sarp Sınır Kapısı’nda incelemelerde bulundu.

Hayati Akbaş

HOPA-Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Türkiye’nin Gürcistan sınırındaki Kafkasya ve Orta Asya’ya açılan en önemli sınır kapılarından olan Sarp Sınır Kapısı’nda incelemelerde bulundu.

Modernizasyon sonrası ortaya çıkan ihtiyaçları ve talepleri dinleyen Vali Doruk, kapının daha aktif ve verimli şekilde kullanılması için Gürcü yetkililerle de iletişim halinde bulunarak gerekenlerin yapılması için çalışma başlatacaklarını söyledi.

Sarp Sınır Kapısı’nın 19 Kasım 1990’dan itibaren 24 saat esasına göre hizmet verdiğini kaydeden Doruk,  iki ülke arasındaki kimlikle geçişler, Kafkasya ve Orta Asya ile ticari ilişkilerin artması sonucu oluşan fiziki yetersizliği gidermek adına kapının modernize edilerek 1 Mart’ta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni yüzüyle hizmete açıldığını anımsattı.

2012 yılından itibaren yolcu geçişlerinde 2014 yılı hariç geçişlerde sürekli bir artış gözlemlendiğini belirten Doruk, “2018 yılında sınır kapılarındaki geçiş sayılarına bakıldığında 6 milyon 912 bin 356 yolcu ile Sarp Sınır Kapısı en çok geçiş yapılan kara hudut kapıları arasında ilk sırada.  Modernizasyon sonra burada vatandaşlara ve şoförlere çok daha kaliteli ve hızlandırılmış hizmet sunuyor. Kapımız ülkemizin Orta Asya’ya açılan modern yüzü oldu. Kapının modernizasyonunda emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.” dedi.

Vali Doruk’a ziyaretinde Kemalpaşa Kaymakam’ı Mehmet Kemal Akpınar, Hopa Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Okan Poyraz, Oda Meclis Üyesi Aydın Tatar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 11. Bölge Müdürü İhsan Gümrükçü, Kaçkar Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Osman Göllüce, İl Özel İdare Genel Sekreteri Orhan Yazıcı ile bazı daire amirleri katıldı.