Artvin'den Haberler

YEŞİL YOLU MAHKEME İPTAL ETTİ, RİZE İL ÖZEL İDARESİ DEVAM DİYOR

Mahkeme Yeşil Yol Projesini ikinci kez iptal etmesine rağmen Rize İl Özel idare Stratejik planda yer vermesine CHP İl Başkanı Saltuk Deniz tepki gösterdi.

Hayati Akbaş

RİZE- Mahkeme Yeşil Yol Projesini ikinci kez iptal etmesine rağmen Rize İl Özel idare Stratejik planda yer vermesine CHP İl Başkanı Saltuk Deniz tepki gösterdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Saltuk Deniz açıklamalarına şöyle devam etti: “2013 yılında çalışmalarına başlanan ve doğa korumacılar, sivil toplum örgütleri ve yerel halk tarafından yapılmaması için kamuoyu oluşturulan, hukuki süreç yürütülen Yeşil Yola Temmuz ayında 2. kez iptal gelmişti. Mahkemenin iptali mümkün olmayacak şekilde verdiği karar yaylaların dokusunun bozulmayacağı için sevindirici olmuştu. Ancak Rize İl Özel İdaresi mahkemenin verdiği kararı hiçe sayarak yeşil yol yapımlarını 2020-2024 stratejik planında yer vermiş. Doğanın yeşilini, doların yeşiline çevirmeyi hedefleyen, talan ve yağmanın meşrulaştırılmış hali olan yeşil yol projesi Rize İl Özel İdaresi 2020-2024 Stratejik planında yer almış ve mecliste yapılan itirazlara rağmen kabul edilmiştir.

Hazırlanan ve onaylanan Stratejik Planla Rize İl Özel İdaresi, Rize’yi var eden yeşili yok etmeyi hedefine koymuş.

Rize’nin en önemli 2 gelir kaynağı var. Biri çay tarımı diğeri doğasıdır. Karar vericiler Rize’nin doğasını nasıl koruyacaklarını planlaması gerekirsen nasıl talan edeceğini planlamaktadır.

Yapılması gereken Rize’nin doğasını ve yeşilini koruyacak önlemleri almak, Yeşil Yol ve muadili projelerden vazgeçmektir.

Hem turizmden bahsedip hem de turizme konu olan yeşili yok etmek anlaşılması mümkün olmayan bir anlayıştır.

Alınan bu kararla Rize İl Özel İdaresi Rizelilerin ayağına kurşun sıkmıştır”.