Artvin'den Haberler

YUSUFELİ BELEDİYESİ YENİ İLÇEDE JEOTERMAL KAYNAK (SICAK SU) ARIYOR

Yusufeli yeni ilçe yerinde Jeotermal Kaynak arama çalışmaları 26 Mart tarihi itibariyle başladı.

Hayati Akbaş

YUSUFELİ-Yusufeli yeni ilçe yerinde Jeotermal Kaynak arama çalışmaları 26 Mart tarihi itibariyle başladıYusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin’in girişimleriyle, yeni ilçe yerine taşınacak olan Yusufeli için alternatif ve gelir getirici çalışmalar devam ediyor.

Yusufeli Belediyesi ile Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü arasında yapılan yazışmalar neticesinde, ARA 0800 2020 Jeo1 numaralı Jeotermal Kaynak arama ruhsatı alındı. Ruhsat alanı içerisinde çalışmaların yapılması için Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) ile Yusufeli Belediyesi arasında sözleşme imzalandı. İmzalanan sözleşme sonrasında MTA tarafından oluşturulan uzman ekip yeni ilçe merkezi ve çevresinde Jeotermal Kaynak arama çalışmalarına başladı.

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin yapmış olduğu değerlendirmede; “Yeni Yusufeli için gelir getirici çalışmalarımız devam ediyor. Bölgemizde alternatif turizm kaynakları oluşturabilme adına çalışmalar yapıyoruz.  Çalışmalarımız neticesinde Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğümüz bölgeye araştırma yapmak üzere uzman bir ekip gönderdi. Belediye olarak bizde gereken iş gücünü temin ettik. Ekiplerimiz şuan yeni ilçe merkezi ve çevresinde sıcak su kaynağı arıyorlar. Bölgemizde böyle bir tesisin eksikliği bizleri bu çalışmayı yapmaya sevk etti. Bu coğrafyada böyle bir kaynak olur mu sorusunun cevabını bulmak için çalışmalarımız devam ediyor. Bir şeyi bulmak için önce aramak gerekir’’dedi.