Artvin'den Haberler

YUSUFELİ MUTFAK KÜLTÜRÜ” KİTAPLAŞTI

Kültürel belediyecilik anlayışıyla, bu güne kadar 30’a yakın esere imza atan Yusufeli Belediyesi; titiz ve profesyonel bir çalışma ile değerli bir eseri daha Yusufeli’ne kazandırdı.

Hayati Akbaş

YUSUFELİ-Kültürel belediyecilik anlayışıyla, bu güne kadar 30’a yakın esere imza atan Yusufeli Belediyesi; titiz ve profesyonel bir çalışma ile değerli bir eseri daha Yusufeli’ne kazandırdı.

Yusufeli Belediyesi’nin yayınları arasına kattığı “Yusufeli Mutfak Kültürü” kitabı; 492 sayfa, büyük boy, kaliteli baskısıyla önemli ve değerli bir eser oldu.

Yaklaşık 5 aylık bir çalışmanın ürünü olan kitabın danışmalığını, Şef/Gastronom Süleyman Engin, Proje Koordinatörlüğünü ve fotoğraf çekimlerini Fatih Özdemir yaptı.

Kitapta; Yusufeli ‘ye ait 350’ye yakın yemek görseli ve tarifi (ana yemekler, çorbalar, tatlılar, hoşaflar..) yer aldı.

Yörenin yemek kültürünün kayıt altına alınıp gelecek nesillere aktarılmasının ve de bu çalışmanın Yusufeli’nin turizm potansiyeline katkı vermesinin amaçlandığı “Yusufeli Mutfak Kültürü” kitabı, Yusufeli Belediyesi yayınları arasında yerini almış oldu.

Projenin kendisine sunulduğu andan itibaren ‘önemli bir çalışma, bunu mutlaka yapalım’ diyerek projenin gerçekleştirilmesi için gerekli iradeyi ortaya koyan Yusufeli Belediye başkanı Eyüp Aytekin; bu çalışmanın önemini ve değerini vurgulayarak, “Atalarımızın bize miras bıraktığı bir davranış, düşünce ve duygu birikimi var. Bu birikimleri neler yaparsak geleceğe taşımış oluruz, bunu ayakta nasıl tutarız? Bu sorumlulukla başladığımız serüvenimize maddi ve manevi kültürel değerlerimizi bir takım projelerle ayakta tutmaya çalışıyoruz. Yusufeli’nin tarihini, kültürünü, geleneğini, bugünkü durumunu, gelecekte neler olması gerektiğiyle ilgili belediye olarak güzel kayıtlar oluşturduk. Bunun bir başka ayağı olan Çoruh Havzasının gastronomi kültürünü kayıt altına almak için şefimiz Süleyman Bey’le, yola çıktık. İşin içerisine girdiğimizde ne kadar büyük bir zenginliğin üzerine oturduğumuzu hissettik. Yusufeli Mutfak Kültürü yemek kitabı projesinin gerçekleşmesinde ilgi ve destekleriyle bu çalışmaya özverili bir şekilde katkı sunan tüm Yusufelili hanımlara çok teşekkür ederim.

Kitap önümüzdeki süreçte Yusufeli Belediyesi tarafından satışa da sunulacak.