Artvin'den Haberler

YUSUFELİ YENİ YERLEŞİM YERİ GEZİLERİ DEVAM EDİYOR

 

‘BARAJ VE YENİ YERLEŞİM SORUNUNU TORUNLARIMIZA BIRAKMAYACAĞIZ’

Hayati Akbaş

YUSUFELİ-Merkez ve Ahalt Mahallesi’yle devam eden Yusufeli yeni yerleşim gezi programına vatandaşların ilgisi yoğun ilgisi oldu.

Merkez, Ahalt Mahallesi ve Hastane boynundan kalkan araçlar ve vatandaşların kendi özel araçlarıyla katıldığı tanıtım gezisinin en kalabalık günü yaşandı. Geziye, ilçe Kaymakamı Eyüp Kaykaç, Ak Parti İlçe Başkan Abdülbaki Kayacan, İl Genel Meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Farklı noktalarda katılımcılar için hazırlanan tanıtım afişlerinin önünde vatandaşları bilgilendiren ve vatandaşların sorularına cevap veren Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin konuşmasında, “Babalarımızdan ve dedelerimizden miras almış olduğumuz baraj ve yeni yerleşim sorununu, sizlerle beraber evlatlarımıza ve torunlarımıza bırakmayacağız.” dedi.

Gezi programında vatandaşlar; komşu seçimi, hak sahibi olamayanların durumu, yapılacak konutların fiyatları, bayan katılımcılar da özellikle mutfak ve balkon büyüklükleriyle ilgili sorular sorup, taleplerini ilettiler. Yeni yerleşim yerinin, Devlet Su İşleri tarafından ifade edilen, 2019 yılına yetişmeyeceğini konusundaki kaygılarını ifade ettiler.

Üçüncü bölgede konutların yapıldığı alanın kıraç bir alan olduğunu, tarımsal alanın olmadığını söyleyen vatandaşlara Başkan Aytekin, “334 konutun inşa edildiği bu alana 1600 yetişmiş ağaç, 16 bin adet çalı türü peyzaj bitkisi ekilecek. Düşünün ki konut başına 5 ağaç, 50-60 gül, zakkum gibi çalı türü peyzaj bitkisi olacak. Üçüncü bölgenin önünde görülen 100 dönümlük alan tarımsal olacak. 100 dönümü, 334 konuta bölerseniz yaklaşık 250-300 m²’lik bir alan çıkıyor.” dedi.

Gezi programları Ramazan ayı boyunca devam edecek.

Gezi programı Merkez Mahallesi’nde ikamet eden vatandaşların katılımıyla devam edecek. Geziye katılmak isteyen vatandaşlar için araçlar saat:13.30’da belediye binası önünden hareket edeceği açıklandı.