Artvin'den Haberler

YUSUFELİ YENİ YERLEŞİM YERİ İNŞAAT ÇALIŞMALARI HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTILAR!

 

Yusufeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı: “Yusufeli Halkı ve Esnafı İkinci Bir Mağduriyet Yaşamasın!”

Hayati Akbaş

YUSUFELİ-Yusufeli Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı tarafından Yusufeli ilçesinde yapımı devam eden Yusufeli barajı ve yeni yerleşim yeri inşaat çalışmaları ile ilgili olarak yazılı bir basın açıklaması yapıldı.

Basın Açıklamasını oda adına Başkan Mehmet Bülent Özdemiroğlu yaptı. Özdemiroğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Aşağıda belirteceğimiz konular hakkında endişe duymakta olup ilçemizde faaliyet gösteren esnafımızın kaygılarının giderilmesi noktasında yetkililerden çözüm istiyoruz.

Yusufeli Esnaf ve Sanatkarlar Başkanlığı olarak; İlçemizde faaliyet gösteren esnaflarımız zaten ekonomik zorluk içerisinde iken, merkezde faaliyet gösteren üç büyük ulusal market ile ticari boyutta rekabet edemezken, esnaflarımızın bir bölümünde viyadük yapım sahasında kalması, prefabrik iş yerleri ve konut olarak düşünülmesi, bizim ticari faaliyetlerimizin bitirilmense ve kendi vatanımızda mülteci durumuna düşmemize sebep olacaktır.

  1. DSİ Bölge Müdürlünün talebi sadece 7 esnafın yerinden kaldırılması olarak ifade edilse de gerçek şudur ki; Çakaloğlu mahallesinden asma köprüden dört yola kadarki sahada bulunan Orman İşletmesi ve Lojmanları, Orköy, Tarım İlçe Müdürlüğü, İş Bankası, Merkez Camii, Sağlık Ocağı ve Lojmanlar ile 50 konutun kalkması ilçede ticari faaliyetleri olumsuz anlamda etkileyecektir.

Ayrıca viyadük sahasında bulunan 700 kapasitesi ile ilçenin en büyük okulunun prefabriklere taşınması ve dışarıdan gelen misafirlerimizin çoğunlukla konukladığı öğretmen evinin kaldırılması bölgede ticari faaliyette bulunan 70 civarında esnafımızın mağdur olmasına sebep olacaktır.

Yusufeli Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı olarak soruyor ve diyoruz;

Söz konusu viyadüğün başlaması durumda Yusufeli halkının ve esnafının yaşayacağı mağduriyetler nasıl giderilecektir?                                                                     İlçemizi etkileyen viyadük inşaatına diğer viyadüklerin tamamlanmasından sonra başlanamaz mı?

Yeni yerleşim yerlerindeki binaların ve iş yerlerinin yapımının hızlandırılması gerekmez mi?

Dünyanın üçüncü ülkemizin en yüksek barajının yapımından onur duyuyor; Baraja ve Viyadüğe karşı olmadığımızın bilinmesini istiyoruz.

Ama beklentimiz şudur ki yeni yerleşim yeri tamamlansın diğer viyadükler bitsin sonra ilçe merkezinde ki viyadüğün inşaatına başlansın. Zaten ülkemiz için yetesiye fedakârlık gösteren Yusufeli Halkı ve Esnafı ikinci bir mağduriyet yaşamasın.” İfadelerine yer verdi.