Artvin'den Haberler

YUSUFELİ’NDE SEVDİKLERİYLE SAĞLIĞA YÜRÜDÜLER

 

Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü kapsamında Yusufeli Kaymakamlığı ve Yusufeli Toplum Sağlığı Merkezin  “Sevdiklerimizle Sağlığa Yürüyoruz” teması ile yürüyüş gerçekleştirildi.

Hayati Akbaş

YUSUFELİ-Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü kapsamında Yusufeli Kaymakamlığı ve Yusufeli Toplum Sağlığı Merkezin  “Sevdiklerimizle Sağlığa Yürüyoruz” teması ile yürüyüş gerçekleştirildi.

Artvin Halk Sağlık Müdürlüğü, Yusufeli Toplum Sağlığı Merkezi çalışanları, Yusufeli Kurum Amirleri ve vatandaşların katılımı ile Fiziksel aktivitenin önemine dikkat çekmek amacıyla “Sevdiklerimizle Sağlığa Yürüyoruz” teması ile yürüyüş gerçekleştirildi.

Yusufeli Kaymakamlığı ve Yusufeli Toplum Sağlığı Merkezinin ortaklaşa düzenlediği organizasyonda Sağlık Müdürü Dr. Abdullah Güleç yürüyüş sonrasında şu açıklamalara yer verdi:

“Fiziksel aktivite günlük yaşam içerisinde kas ve eklemler kullanılarak enerji tüketerek gerçekleştirilen aktiviteler bütünüdür. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte asansör ve yürüyen merdiven kullanımının artışı, bunun yanında TV karşısında, tablet ve bilgisayar başında hareketsiz geçirilen uzun süreler sağlığı olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Düzenli fiziksel aktivite kalp hastalığına bağlı erken ölümleri, diyabet    hastalığının gelişmesini, kan basıncının yükselmesini, depresyonu, anksiyete    oluşumunu, obezite, kanser ve osteoporoz gelişme     riskini azaltır.

Sağlıklı yetişkin bireyler için günde en az 30 dakika tempolu yürüyüşler öneriyoruz. Bu yürüyüşlere haftada iki gün, günde 10 dakika ile başlanıp, yürüyüş süreleri gün aşırı 10’ar dakika arttırılarak haftada beş gün, günde en az 30 dakika yürüyüş hedeflerine   ulaşılabilir.  50 yaş üstü kadınlar, 40 yaş üstü erkekler ve kronik hastalığı olanların doktor kontrolünden geçtikten sonra kendilerine uygun egzersiz programlarına yönlendirilmelerini tavsiye ediyoruz.”

Sağlık Müdürü Dr. Abdullah Güleç yürüyüş sonrasında gerçekleştirdiği teşekkür konuşmasının ardından program sona erdi.